Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie.
POPRAD. Zápach za oknami, prach a veľký hluk znepríjemňujú život obyvateľom Širokej ulice. Komíny firmy na výrobu zliatin majú priamo za plotom. Aj napriek tomu, že bývajú v domoch so záhradami, nemôžu si na čerstvom vzduchu ani len osušiť bielizeň.
Do sporu, ktorý sa ťahá už niekoľko rokov, zasiahlo mesto. Obom stranám navrhlo formu mediácie.
Občianske združenie Popradčania za čistejšie zdravotné prostredie konečnú dohodu nepodpísalo.
Priamo v obytnej zóne pred rokmi vyrástla zlievareň. Obyvatelia, ktorým spoločnosť straší za oknami, by takého suseda nikomu nepriali.
„Už nejaké tri roky nevešiam oprané veci na šnúry, dávame si sušiče pred dom, snažíme sa len vysušiť oblečenie a hneď ho skryť rýchlo dovnútra. Inak nám ostávajú čierne mastné fľaky na oblečení,“ posťažovala sa nám pred začatím mediácie obyvateľka mestskej časti Veľká Anna Franková.
„My osobne by sme boli najradšej, keby sme takúto firmu vôbec nemali za suseda. Je to naozaj priamo za našimi plotmi,“ dodala Franková.
Hluk, prach. Spoločnosť Schüle má však k dispozícii merania, ktoré ukazujú, že všetko je s kostolným poriadkom.
Mesto v januári minulého roka prišlo s návodom ako dlhoročný spor ukončiť. Obe strany svorne súhlasili s mediáciou. Aj tá však zlyhala.
Vaľko: Už by sme do mediácie nešli
Ani 19 mesiacov a 25 hodín spoločných stretnutí neviedlo k podpísaniu dohody.
„Mediácia trvala dlho. Došlo k vytvoreniu mediačnej dohody. Nakoniec k jej podpísaniu ale nedôjde. Združenie Popradčania za čistejšie životné prostredie využilo svoju možnosť zo zákona a ukončilo mediáciu nepodpísaním dohody,“ zhrnula výsledky mediátorka Dagmar Tragalová.
Aj napriek tomu, že predseda občianskeho združenia Ján Vaľko vyhodnotil mediáciu ako pozitívnu, papier ostal bez podpisu.
Podľa jeho slov bolo dobré, že sa spolu stretli, diskutovali a nejaké malé riešenia našli.
„Nedokázali sme sa ale dohodnúť na podstatných veciach ako dlhodobé meranie hluku. Z hľadiska času, energie a peňazí, ktoré nás to bude stáť, to vyhodnocujeme ako neefektívne, ak by sme sa mali ešte raz rozhodnúť, do mediácie by sme nešli,“ povedal Vaľko.

Počas mediácie si firma pripravovala podklady na rozšírenie
Predseda združenia priznal, že spoločnosť pár opatrení už vykonala. Podľa jeho slov však neskoro.
„Ak by sa urobili od začiatku, možno ani mediácia ani občianske združenie by neboli potrebné. Napriek opatreniam, ktoré sa urobili, obyvatelia ulice Široká vyhodnotili podmienky bývania ako neuspokojivé. Stále nás trápi zvýšená hladina hluku, stále evidujeme sivý prášok,“ vysvetlil.
Ako ďalej dodal, kým prebiehala mediácia, firma si už pripravovala materiály na ďalšie rozširovanie.
„Veľa sme diskutovali, oni pochopili, čo nás trápi, ale nedokázali sme zvrátiť rozhodnutie firmy, aby sa ďalej rozširovala,“ uzavrel Vaľko.

Firma chce vzťahy vylepšovať
Konateľ spoločnosti Vladimír Omasta pochválil iniciatívu mesta.
„Poskytlo nám to možnosť poznať problémy obyvateľov, a tiež hľadať riešenia, ktoré by napomohli bývaniu ľudí v tejto oblasti. Ľudsky ich chápem aj ich postoje,“ povedal.
Ako dodal, ich výroba má podľa viacerých posudkov minimálny vplyv na obyvateľov.
„Realizovali sme množstvo finančne náročných opatrení. V týchto opatreniach budeme pokračovať,“ povedal.
Rozširovanie firmy by podľa jeho slov malo opatreniam ešte napomôcť.
„Rozširovanie ešte zníži vplyv jestvujúcich objektov a výroby na obyvateľov. Plánujeme vytvorenie zeleného pásu na hranici medzi susedmi, postavenie protihlukovej steny, vytvoríme horúcu linku, kde je možné nahlásiť problémy,“ vymenoval.
Merania by boli drahé
Členovia občianskeho združenia si žiadali dlhodobé merania a aj výskum prášku, ktorý im robí na pozemkoch neplechu.
„Nedokázali sme sa zhodnúť ani na tom, aby sme odobrali sivý prášok zo záhrad a zo strechy spoločnosti, aby sme mali istotu, že to nie je z ich výroby,“ povedal Vaľko.
Omasta ale tvrdí, že analýzu prášku nie je možné vykonať.
„Vychádzam z filozofie, robme veci profesionálne. Analýza prášku neexistuje. Existujú na to odborné postupy a ja nemôžem diktovať odborníkom, ako majú postupovať,“ povedal.
Meraní zorganizovali podľa slov Omastu už niekoľko.
„Trvali dva, tri týždne a rádovo stáli desaťtisíce eur, neviem si predstaviť, že by sme financovali dlhodobé merania, ani to nie je bežné na Slovensku a ani v Európe,“ dodal.
Aj napriek tomu, že združenie dohodu nepodpísalo firma tvrdí, že chce zlepšovať vzťahy a hľadať riešenia. „Ten podpis, či je alebo nie je na dohode, to nepovažujem za rozhodujúce. Budeme pokračovať v opatreniach,“ dodal.

Aspoň našli spoločnú reč
Mediátorka, primátor mesta Poprad, i poslankyňa, ktorá bola akýmsi tichým svedkom stretnutí, však hodnotia mediáciu ako úspešnú.
„Obe strany dokázali vytvárať riešenia. To, že nedošlo k podpísaniu dohody, je výsledok niečoho iného,“ povedala Tragalová.
Poslankyňa Beáta Sichrovská považuje za veľký prínos, že sa obe strany stretli.
„Niekedy nevedeli ani komunikovať spolu. Považujem to za dôležité. Spoločnosť si priamo vypočula obyvateľov s akými problémami sa boria. Devätnásť mesiacov sa obe strany počúvali a verím, že spoločnosť bude naďalej robiť opatrenia, aby sa spolužitie zlepšovalo,“ zhodnotila Sichrovská.
Do sporu vstúpi mesto
Mesto je v patovej situácii. Na jednej strane dobro obyvateľov, na druhej stabilný zamestnávateľ. Ako povedal primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, vezmú si stanoviská oboch strán a všetko vyhodnotia s odborníkmi.
„Vítam aktivitu firmy, ktorá povedala, že aj napriek tomu, že sa dohoda nepodpísala, bude pokračovať v opatreniach, ktoré sú potrebné,“ povedal primátor.
Mesto by do sporu malo vstúpiť ako tretia nezávislá osoba a pomôcť v rámci zistenia skutkového stavu.
„Nechceme, aby tu boli porušované zákony Slovenskej republiky. Na druhej strane, chceme podporovať podnikateľské subjekty, ale nie na úkor životného prostredia,“ uzavrel Švagerko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš