POPRAD. Slovenský vodohospodársky podnik má za sebou prvé prebudovanie riečneho stupňa, a to na toku Mlynica pri cyklistickom chodníku v meste Svit.
„V minulom storočí sa v rámci regulácie vodných tokov povodia rieky Poprad vybudovala sústava riečnych stupňov. Tie však zamedzujú migrácii rýb, čím sú ohrozené ich populácie, pričom vznikajú izolované úseky tokov, v ktorých dochádza k trvalým zmenám a poškodeniam pôvodného životného prostredia organizmov. Migračné bariéry je však možné spriechodniť výstavbou rybovodov,“ informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.
Plánované spriechodňovanie migračných bariér prebudovaním súčasných riečnych stupňov na rieke Poprad medzi mestami Svit a Poprad avizovala Správa TANAPu ešte v januári minulého roka.
Realizovať ich má Slovenský vodohospodársky podnik ako správca vodného toku.
Čo je to rybovod?
„Rybovody sú priechody pre ryby, mihule a ďalšie vodné živočíchy, ktoré vytvoria náhradný vodný prúd, umožňujúci týmto živočíchom bezpečne prekonať migračnú bariéru proti prúdu, aj po prúde,“ vysvetlil Majko.
Jeden z nich by mal teda pomôcť aj na toku Mlynica, riečny stupeň tam bol v minulosti poškodený povodňami a neslúžil už svojmu účelu.
„Vybudoval sa takzvaný celokorytový bystrinný sklz, avšak s preliačeným miskovitým profilom a vytvorením profilu v tvare písmena V v strede prúdnice. Takto realizovaný sklz umožní dosiahnuť v rybovode rôzne rýchlosti prúdenia vody, čo je dôležité pre migráciu takpovediac slabších rybích plavcov,“ dodal Majko.
Na ľavom okraji koryta vznikli slov zase úseky s plytkejšou, pomalšie tečúcou vodou. Tie umožnia prekonať rybovod podľa Majka aj menej zdatným mihuliam, prípadne až neplavcom hlaváčom.
„Vytvorenie spomínaného samostatného stredového profilu v tvare písmena V zase zabezpečí dostatočnú výšku vodnej hladiny v hlavnej prúdnici sklzu počas jesennej neresovej migrácie pstruha potočného pri nízkych vodných stavoch,“ dodal.
Budú pokračovať
V nasledujúcich rokoch sa bude pokračovať v rozsiahlom spriechodňovaní migračných bariér na vodných tokoch Slovenska vrátane rieky Poprad s jej kaskádami riečnych stupňov medzi Svitom a Popradom.
Slovensko si bude podľa Správy TANAPu takýmto spôsobom plniť záväzky voči európskej Rámcovej smernici o vode.
„Výstavba týchto rybovodov bude mať veľký prínos nielen z hľadiska ochrany prírody, ale aj rybárstva a trvalo udržateľného využívania vodných tokov,“ vysvetlil riaditeľ správy národného parku.
Horná časť rieky Poprad predstavuje chránený areál, územie európskeho významu, ktoré patrí do sústavy siete NATURA 2000.
„Hlavným predmetom ochrany tohto územia európskeho významu je vodný živočích mihuľa potočná, ako aj vodné a brehové biotopy tohto vodného toku. Samotné územie európskeho významu Poprad sa začína na najväčšej migračnej bariére v hornej časti rieky Poprad, na hati pri bývalých kasárňach v meste Poprad a končí sa na hranici Tatranského národného parku, nad obcou Mengusovce. V samotnom území európskeho významu sa medzi mestami Poprad a Svit nachádza až 22 riečnych stupňov, pričom niektoré presahujú výšku jedného metra. Tieto riečne stupne sú pri migrácií schopné prekonať iba dospelé jedince pstruha potočného,“ uviedol ešte v minulosti Majko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš