odmieta prideliť trvalý pobyt.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Nechodia voliť, pošta im chodieva do PO–boxov alebo k príbuzným. Ich záhradné domy však spĺňajú všetky podmienky štandardného bývania. S mestom sa však doslova naťahujú asi pätnásť rokov a vytrvale píšu petície.
Po tme chodievajú s baterkami
Rodina Benčová (rodičia a ich dve dospelé deti) býva vo svojom dome v záhradkárskej oblasti piaty rok. „Byt v meste sme predali. Neľutujeme túto zmenu, napriek problémom s mestom. Je tu krásne prostredie, máme tu všetko, čo potrebujeme. Iba v zime je problém, prístupovú cestu si musíme svojpomocne upraviť, a keď sa zotmie, chodievame s baterkami, nie je tu verejné osvetlenie. De facto sme bezdomovci, je to hanba pre mesto, že dovolí takýto stav. Určité vrstvy sociálne slabých akoby v tomto štáte mohli všetko, napríklad stavať nehnuteľnosti na čierno a nič sa im nestane. My, ktorí platíme dane a pracujeme, sa nemôžeme slušnou cestou dopracovať k trvalému pobytu,“ posťažoval sa nám domáci pán.
Jeho dcéru Lenku mrzí, že si nemôže kvôli tejto situácii dať zaviesť doma internet.
Bojuje s úradníkmi
Takzvaní záhradkári majú teda všetko, čo k životu potrebujú, a to prívod vody, plynu, elektrickej energie, sami si postavili certifikované čistiarne odpadových vôd. Odvážajú im odtiaľ aj odpad. Chýba im len verejné osvetlenie, poriadna prístupová cesta a trvalá adresa.
Takzvaným veteránom v boji s mestom je Marián Černický. Ten býva so svojou manželkou v záhradnom dome už 15 rokov. Organizoval niekoľko petícií, obrátil sa aj na Ministerstvo výstavby, regionálneho rozvoja SR a aj na ombudsmana. Všetko márne. „Svoj majetok využívam v zmysle Ústavy SR, a aj tak som bezdomovcom. Úradníci na mestskom úrade mi stále oponujú, že prečo som sa sem nasťahoval. Čo im je do toho, ako som sa rozhodol využívať svoj dom,“ tvrdí tento Novovešťan.
Pristúpili na hru s mestom
Hoci títo takzvaní záhradkári majú oficiálne svoje stavby evidované ako záhradné chaty, na prvý pohľad sú to štandardné niekoľkoizbové rodinné domy. M. Černický priznáva, že v tomto prípade pristúpili na podmienky mesta. „V projektovej dokumentácii sme nesmeli mať vyznačené obývacie izby či spálne, ale iba oddychové miestnosti a sklady, aby nám to mohli skolaudovať ako záhradné chaty. Podľa mňa však úradníčka zo stavebného úradu dobre vedela, keď prišla osobne, že v miestnosti kde sedí, bude zjavne obývačka,“ priznáva M. Černický.
Ostáva len súd
V spomínanej časti mesta ešte v roku 1982 okresný národný výbor zriadil drobnochovateľskú osadu. Mesto sa bráni, že lokalita nemá vhodné územno-technické limity na to, aby tu mohli prideľovať trvalé pobyty. Ide napríklad okrem iného o dvojsmernú vozovku, ktorú tu nie je možné zriadiť.
„Lokality a objekty určené na bývanie musia spĺňať všetky príslušné normy a legislatívu, čo v súčasnosti predmetná lokalita nespĺňa, okrem iného nachádza sa mimo zastavaného územia mesta,“ stojí v stanovisko mesta, ktoré nám poskytla hlavná kontrolórka Hyacinta Zozuľáková.
Takzvaným záhradkárom teda ostáva len jediné, a to bojovať s mestom súdnou cestou v rámci občiansko-právneho sporu. Právnik Pavol Papcun nám povedal, že dnes je už doslova bežné, že občania sa súdia so samosprávou alebo štátom. „Mesto aj štát je taký istý účastník súdneho konania ako každý iný. Ľudia sa najčastejšie súdia kvôli ochrane osobnosti alebo ide im o náhradu škody pri nesprávnom výkone úradnej moci,“ povedal nám tento odborník.
⋌Erika Karasová
erika.karasova@korzar.sk
Text k foto 1:
Marián Černický
Bojuje s mestom už pätnásť rokov. FOTO: KAR
Text k foto 3:
Rodina Benčová
Býva tu päť rokov v dome, ktorý vôbec nevyzerá ako záhradná chata. V tejto lokalite je viac ako 70 záhradných domov, z toho 23 rodín tu chce mať trvalý pobyt. Záujemcov z roka na rok pribúda. FOTO: KAR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš