Mesto Levoča sa rozhodlo vyjsť v ústrety neplatičom. Generálny pardon teda odpustenie úrokov z dlhov schválili poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva. Vyrovnať dlhy tak môžu tí, ktorí neplatili nájom za byty, nebytové priestory a mestské pozemky.
LEVOČA. Mesto Levoča si od tohto kroku sľubuje zníženie dlhov. Stáva sa totiž, že mnohé samosprávy musia aj po desiatich rokoch dlhy odpísať ako nevymožiteľné. Na druhej strane chcú takto pomôcť miestnym rodinám v čase krízy.
Mestské zastupiteľstvo schválilo doplnok k všeobecne záväznému nariadeniu, ktoré určuje zásady hospodárenia s majetkom mesta.
„Fyzickým a právnickým osobám mesto odpustí úroky a poplatky z omeškania, ak zaplatili istinu pohľadávky a trovy spojené s jej vymáhaním, alebo tak urobia do 30. júna budúceho roka. Zaplatené sumy sa už nevracajú. Pôjde predovšetkým o príslušenstvo pohľadávok za meškanie s platbami nájomného za byty a nebytové priestory a pozemky vo vlastníctve mesta,“ uviedla vedúca majetkového a právneho oddelenia na mestskom úrade Lýdia Budziňáková.
Zareagovala len jedna Levočanka
V súčasnosti mesto eviduje pohľadávky vo výške asi 370–tisíc eur po lehote splatnosti. Mesto novinku zverejnilo na svojej webovej stránke. Možnosť zbaviť sa dlhov už využila jedna Levočanka. Vyplatila mestu 8-tisíc eur.
„Malo by to motivovať viacerých. Hodnotiť výsledky budeme na budúci rok v júli, pretože odpustené poplatky alebo úroky sa vypočítajú ku dňu zaplatenia,“ dodala L. Budziňáková.
Spoluautor tejto myšlienky, poslanec Jozef Cvoliga (SDKÚ – DS) si zobral príklad zo štátnych organizácií.
„Neplatiči by si mohli obrazne povedané, vyčistiť stôl a vyplatiť svoje dlhy. Tento systém však nie je možné uplatňovať často, pretože by to bolo nespravodlivé hlavne voči tým, ktorí si svoje záväzky platia poctivo a pravidelne. Generálny pardon pomôže hlavne ľuďom, ktorí si nezaplatili svoje záväzky kvôli nejakej náhlej nepriaznivej životnej udalosti,“ zaujal stanovisko J. Cvoliga.
Niektorí sú skeptickí
Levočania, ktorých sme oslovili, sú voči tejto novinke skeptickí a domnievajú sa, že mesto by malo byť voči akýmkoľvek neplatičom razantné.
„Som dôchodca, bývam v byte, ale nikomu nič nedlhujem, viem vygazdovať aj z toho mála, čo mám. Kto je nezodpovedný a nevie si uhradiť to čo má, tak nech na to dopláca aj v podobe úrokov,“ povedal nám Stano Kolesár.
„Mesto zverejnilo zoznam neplatičov. Čo sú to za ľudia, ktorí si nevedia zaplatiť od roku 2009? A povedzme si pravdu, neplatia hlavne asociáli, tak prečo by mesto malo byť k nim zhovievavé? Chápem tých, ktorí sú seriózni a majú nejaké náhle vážne problémy, tak tí meškajú s platením možno pár dní,“ povedal Anna Borovičová.
Peter Homola býva práve v mestskom byte. Povedal, že za jednoizbový byt zaplatí mesačne aj s energiami sumu vo výške 220 eur.
„Je to dosť veľa, ale platím. Každý by si mal vedieť rozdeliť svoje peniaze. Pre koho je dobré takéto odpúšťanie úrokov? Raz som meškal s platbou jeden deň a už mi vyrúbili poplatok navyše šesť centov,“ povedal.
Mesto vyrúbi penále v prípade neplatenia nájmu v bytoch podľa zákona. Legislatíva hovorí, že je to denný poplatok 0,5 promile a najmenej 0,83 eura za každý a začatý mesiac omeškania. Napríklad pri nájomnej sume 100 eur je to penále vo výške 22,80 eura, ak nájomník pozabudol na svoj záväzok po dobu 456 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš