KEŽMAROK. Znížiť nezamestnanosť v Kežmarskom okrese a ukázať možnosť lepšieho žitia aj marginalizovaným skupinám, aj s takýmto cieľom plánuje kežmarská samospráva vybudovať mestský sociálny podnik.
Ide o súčasť Akčného plánu, ktorý bol vo februári tohto roka schválený pre okres Kežmarok.
„Sociálny podnik by mal byť medzičlánok medzi úradom práce a trhom práce. Ľuďom, ktorí si už možno dlhodobo nevedia nájsť prácu, stratili aj pracovné návyky či možno nemajú dostatočnú kvalifikáciu, by mal pomôcť začleniť sa opäť na trhu práce. Mohol by im ponúknuť prácu s tým, že ich postupne bude učiť pracovať, prípadne im umožní zmeniť kvalifikáciu,“ vysvetlil kežmarský primátor Ján Ferenčák.
Takýto druh podniku by v meste podľa jeho slov mohol fungovať už od začiatku budúceho roka.
Na čo by sa mal zamerať
Mestský sociálny podnik by mal byť vytvorený pod existujúcou príspevkovou organizáciou.
„Zameriaval by sa napríklad na záhradnícku činnosť, teda na kosenie, údržbu zelene, vysádzanie kvetov, ale aj na stavebnú činnosť, a to od opravy chodníkov, údržby budov, cez maľovanie a búracie práce a podobne. Uvažujeme aj nad poľnohospodárskou činnosťou, ako je pestovanie stromčekov, možno aj plodín a starostlivosť o zvieratá,“ opísal odbory, v ktorých by mohli pracovať tí, ktorí sú momentálne nezamestnaní.
Úlohou sociálneho podniku by bolo plniť verejnoprospešné účely, mal by vykonávať všetky činnosti, ktoré mesto vyžaduje.
„Nie je tu perspektíva, že ľudia budú v tomto sociálnom podniku pracovať desať či dvadsať rokov, ale je tu perspektíva, že za rok či dva roky získa daný človek rekvalifikačný kurz, certifikáty a potom si bude môcť nájsť inú prácu, v ktorej budú tiež vedieť, že k nim reálne prichádza človek z praxe,“ dodal Ferenčák.
Podobný podnik funguje už takmer 15 rokov v obci Spišský Hrhov v Levočskom okrese, primátor tak o pomoc pri budovaní kežmarského podniku požiadal aj tamojšieho starostu.
Potrebujú vyriešiť peniaze
Počas dnešného dňa by o možnom zriadení mestského sociálneho podniku v Kežmarku mala podľa Ferenčáka rokovať aj Rada pre rozvoj najmenej rozvinutých okresov v Bratislave.
„Požiadali sme o poskytnutie finančných prostriedkov na všetky tie programy, ktoré vláda schválila v rámci Akčného plánu. Dnes to bude odporúčané ministrovi dopravy na schválenie, ak sa to podarí, príde nám určitá suma, ktorá však bude musieť byť zúčtovaná do konca roka, čiže podnik budeme postupne budovať dva či tri mesiace a od nového roku by mohol začať fungovať plnohodnotne,“ vysvetlil Ferenčák.
Finančné prostriedky mesto potrebuje na čiastočné vybavenie podniku a nakúpenie viacerých mechanizmov.
Pri riešení nezamestnanosti v Kežmarskom okrese podľa primátora inej cesty niet, navyše takýto sociálny podnik by mohol byť prínosom a podnetom aj pre iné mestá.
Ako povedal, práve sociálny podnik predstavuje nástroj na obnovu možno aj zabudnutých pracovných návykov a prípravu na nástup na trh práce.
„Štát vynakladá nemálo finančných prostriedkov práve na nezamestnaných, väčší ekonomický prínos by tak znamenal takýto sociálny podnik. Pre neho pracujúci ľudia by síce tiež boli dotovaní zo štátu, či prostredníctvom dotačných schém úradu práce alebo ministerstva práce, ale vykazovali by už nejakú produktivitu. Nie je to už len o dávaní a dotovaní, ale čosi by sa nám už vracalo aj späť,“ doplnil Ferenčák.
Ak sa podľa neho človek zo sociálneho podniku dostane späť na trh práce, stane sa prispievateľom do štátneho rozpočtu.
„Je vždy lepšie dočasne zadotovať takéhoto človeka, ktorý nám zo systému vypadne a stane sa sám produktívnym. Okrem ekonomického kritéria je tu aj to ľudské, a teda, že život z dávok nemôže byť plnohodnotný, je to len prežívanie zo dňa na deň,“ skonštatoval primátor.
Treba pripraviť aj opatrenia
Doriešiť by však podľa jeho slov bolo potrebné, čo v prípade, ak nezamestnaný prácu, ktorú mu ponúkne sociálny podnik, odmietne.
On sám by v tomto prípade očakával tvrdšie opatrenia možno aj v podobe určitých sankcií.
„Podnik by mal pripravovať ľudí na to, aby sa uplatnili a potom brať znovu zo systému ďalších a ďalších, takýmto spôsobom by sa mohla znížiť nezamestnanosť v okrese. Nemalo by sa tu stať, že podnik bude hľadať pracovníka a nenájde ho, pritom tu máme 22- až 23-percentnú nezamestnanosť. Zamýšľame sa nad tým, čo s tými, ktorí dostanú takúto ponuku, no do práce nebudú chcieť nastúpiť a radšej ostanú na dávkach,“ uviedol Ferenčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš