LIPTOVSKÁ TEPLIČKA. Vystúpenia folklórnych skupín, školu remesiel i remeselný trh, či ochutnávky miestnych špecialít ponúknu aj tento rok folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou v obci Liptovská Teplička v okrese Poprad.
Program 21. ročníka podujatia odštartuje v sobotu 6. augusta o 13:00 otvorením výstav a sprievodných podujatí, nasledovať bude otvárací ceremoniál o 15:00, počas ktorého sa predstavia viaceré folklórne skupiny.
Veľkým lákadlom je pre návštevníkov podľa starostu obce Slavomíra Kopáča aj večerný program, v ktorom vystúpi skupina Kandráčovci, nasledovať bude ľudová zábava.
Aký bude program
Súčasťou nedeľného programu slávností bude aj tento rok svätá omša v miestnom kostole za nositeľov ľudových tradícií so začiatkom o 9:30.
Veľkej obľube sa každoročne teší alegorický sprievod obcou, ktorý sa uskutoční po jej skončení. Jeho súčasťou bývajú vystupujúce súbory, ale aj členovia miestnych spolkov a organizácií.
Účinkujú v ňom tradične aj obyvatelia obce, ktorí predvádzajú remeslá, nástroje, výrobky i jedlá patriace ku koloritu obce.
O rok alebo o dva by mal takýto sprievod prechádzať podľa starostu nielen centrom obce, ale aj tamojšou oblasťou Stodolište, najprv sú však podľa starostu potrebné terénne úpravy.
Pripravili výstavy
Folklórne slávnosti aj tento rok ponúknu okrem pestrého programu v amfiteátri na Magadzine aj viaceré výstavy.
Prvá bude venovaná oceneniu, ktoré obec získala od Rady Európy, a výročiu Poľnohospodárskeho podielnického družstva, ďalšia bude prezentovať fotografie Vladimíra Lindera, obe budú inštalované v budove základnej školy.
Výstava v stodole v areáli festivalu bude patriť tradičnej výšivke, v stodolách sa však tiež predstavia obce Mikroregiónu Prameň Hornádu a Čierneho Váhu.
V rámci sprievodných podujatí si návštevníci budú môcť pozrieť Teplický dom i Teplickú izbu, ako aj miestne unikátne zemiakové pivnice.
Škola tradičných remesiel bude návštevníkom k dispozícii v sobotu i v nedeľu od 13:00 do 18:00 v areáli stodôl.
Na hranici troch regiónov
Hlavnou úlohou folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou je zachovávať duchovné hodnoty a kultúrne dedičstvo formou vystúpení profesionálnych i amatérskych folklórnych skupín z celého Slovenska i zahraničia.
V obci sa počas festivalu podľa starostu snažia zachovať líniu troch regiónov, a to Liptova, Spiša a Horehronia.
Ako pripomenul, aj pôvodnou myšlienkou podujatia bolo umožniť stretávanie sa nositeľom tradícií spomínaných troch regiónov, na ktorých rozhraní obec leží.
Hoci samotná obec nesie v názve pomenovanie Liptovská, ako uviedol Kopáč, jej nárečie nie je liptovské, dokonca ani horehronské či spišské, podobá sa skôr goralskému.
Ocenená obec
Obec Liptovská Teplička získala v roku 2007 ocenenie Dedina roka. Usiluje sa o zachovanie tradičnej kultúry a architektúry, počas roka pripravuje viaceré podujatia.
V roku 2008 sa obec zúčastnila na súťaži o Dedinu roka v rámci Európy, kde sa umiestnila na druhom mieste.
Starosta obce Liptovská Teplička Slavomír Kopáč prevzal začiatkom júna tohto roka aj špeciálne uznanie v rámci ocenení Ceny Rady Európy za krajinu 2014/2015.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš