VYSOKÉ TATRY. Britský denník The Guardian zostavil zoznam desiatich naj európskych destinácií pre horskú turistiku. Tatry sa ocitli na druhom mieste, hneď za západom Islandu.
Hory sú krásne, ale aj zradné. Aj za jedno jediné zaváhanie môžete zaplatiť životom. Nezabudnuteľné výhľady, rýchla preprava až k úpätiam hôr, či krásne výzvy. To všetko označili Briti za plusy turistiky v Tatrách. Naše veľhory opäť prirovnávali k Alpám.
„Prechody od chaty k chate, cez krajinu, ktorá je závratne krásna. To je niečo, čo sa dá porovnávať s Alpami,“ píše The Guardian.
Naše veľhory sa v ich hodnotení dostali na vyššie priečky ako Katalánsko v Španielsku, francúzske Pyreneje, historické Bavorsko v Nemecku či fjordy a ľadovce v Nórsku.
Krásna príroda dokáže byť ale aj veľmi zradná.
Spolu s predsedom Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby, Tatrancom, ktorý roky vynášal na svojich pleciach zásoby na chatu pod Rysmi, či sprevádzal ľudí pri túrach Tatrami, Jaroslavom Švorcom, sme sa pozreli na to, ako sa vybrať na túru do Tatier a vrátiť sa plný iba príjemných spomienok.
Podľa Švorca je hodnotiť hory podľa krásy veľmi problematické.
„Dá sa určiť najvyššie horstvo, najdlhšie horstvo, najrozľahlejšie horstvo, ale určiť najkrajšie hory? To je vždy otázka subjektívna. V každom prípade ale Tatry patria k najvýnimočnejším horstvám, a to hlavne kvôli ich geografickým danostiam,“ zareagoval na britské hodnotenie Švorc.
Na malej ploche vysoké štíty, hlboké doliny, množstvo plies, tým sa Tatry môžu pýšiť.
„Ja som videl aj iné hory a všetky mali svoje čaro. Jedinečné Škandinávske vrchy vďaka svojej odľahlosti od civilizácie, výnimočné Dolomity pre charakter skalných útvarov, Alpy pre rozľahlosť, niektoré hory v Ázii vďaka zloženiu. Čo sa týka postavenia Tatier v tom rebríčku, jedno je isté: sú veľmi prístupné. Stačí na Štrbskom Plese, v Smokovci či v Lomnici vystúpiť z auta a za pár hodín môžete stáť na vrchole štítu, alebo sa ocitnúť za pár desiatok minút v horskej doline, alebo vo vysokohorskom teréne. To mnohé iné hory neposkytujú,“ zhodnotil Švorc.
Jeden krok vedľa vás môže stáť život
Aj keď sú Tatry veľmi prístupné, niektorí turisti akoby si neuvedomovali, že aj jediný krok vedľa môže spôsobiť tragédiu. Terén zvyknú často podceňovať.
„Aj najmenšie zaváhanie môže mať tragické následky. Ak sa niekto potkne v Poprade na námestí, nič sa nedeje, ale ak sa potkne napríklad pri výstupe na Rysy na exponovanom mieste, môže nasledovať niekoľkometrový pád,“ povedal Švorc.
Aj malý úraz môže skončiť tragicky
Krásne výhľady a energia, ktorú z prírody môžeme načerpať na túre si vyžaduje disciplínu. Tak rýchlo, ako vás krása hôr omámi, môže vás aj zmárniť. Aj malý úraz môže mať fatálne následky.
„Sú prípady, keď turista prišiel o život kvôli podvrtnutému členku, ale nebol schopný chôdze, bol v málo navštevovanej lokalite a sám, napokon zomrel na podchladenie a vyčerpanie,“ povedal Švorc.
Stretnúť sa pri križovatkách
Ak sa teda vyberiete na túru, na pamäti treba mať niekoľko základných zásad. Uvedomiť si, že ste v horskom a exponovanom teréne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš