KEŽMAROK. Sociálny podnik, ktorý by v rámci Kežmarského okresu mohol čiastočne znížiť nezamestnanosť, vznikne nielen v Kežmarku, ale aj v Spišskej Belej a obciach Ihľany a Krížová Ves.
Vyplýva to zo zasadnutia Rady pre rozvoj najmenej rozvinutého okresu Kežmarok, o ktorom informoval primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak.
Ide o súčasť Akčného plánu schváleného vo februári tohto roka pre okres Kežmarok, ktorý patrí medzi okresy s najvyššou nezamestnanosťou.
Rada schválila okresu návrhy zmlúv o poskytnutí regionálneho príspevku zo štátneho rozpočtu na rok 2016 vo výške necelých dvoch miliónov eur. Časť z týchto financií pôjde aj na zriadenie sociálnych podnikov.
Podľa Bieľaka však bude dostatok finančných zdrojov aj na to, aby mohol byť založený ešte ďalší, piaty podnik, zatiaľ sa však nevie, v akom meste či obci bude.
Majú už skúsenosti
V meste Spišská Belá však už podľa jeho primátora na báze istej akoby poloformy sociálneho podniku fungujú dlhšie.
„Keďže zamestnávame nezamestnaných na rôzne formy práce, napríklad cez rôzne nástroje úradu práce, niečo také už istým spôsobom rozbehnuté máme,“ vysvetlil.
Sociálny podnik v meste by sa však podľa jeho slov okrem klasických komunálnych činností mohol zameriavať aj na stavebné aktivity a drobné stavebné práce.
Druhou oblasťou, kde by terajší nezamestnaní mohli nájsť uplatnenie, je zase lesné hospodárstvo.
„Máme vyše štyritisíc hektárov mestských lesov a potrebujeme dosť veľkú časť zalesňovať. Zamestnanci v rámci sociálneho podniku by tak mohli vykonávať pomocné lesné práce v mestských lesoch. Jedna z aktivít by sa mala týkať aj oblasti nakladania s komunálnymi odpadmi,“ opísal Bieľak činnosti, ktorým by sa mal podnik venovať.
Ako dodal, ide o kombináciu viacerých aktivít, pri ktorých by prácu nachádzali ľudia podľa momentálnych potrieb.
V Ihľanoch to majú premyslené
Aj obec Ihľany už spracovala svoju víziu sociálneho podniku, išlo by o obecný podnik, ktorý by bol vnútornou jednotkou obecného úradu.
Jeho úlohou budú podľa starostu Jána Tureka činnosti, ktoré čiastočne odbremenia obecný úrad, či už je to nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom, separovanie a podobne.
Premyslené však majú aj podnikateľské aktivity. „Máme obecný les, sústredili by sme sa tak viac na pôdohospodárstvo. Zamestnanci budú napríklad vykonávať pestovateľskú činnosť, pracovať na obnove lesov, budeme si sami pestovať sadenice, no k tomu, samozrejme, potrebujeme aj určité oprávnenia. Potom je tu aj možnosť pestovania kvetín na výzdobu verejných priestranstiev či výsek krovia, čistenie poľnohospodárskej pôdy a zber a predaj lesných plodov,“ vysvetlil starosta.
Ďalšou podnikateľskou činnosťou budú podľa jeho slov jednoduché búracie práce, pri ktorých nie je potrebná špeciálna spôsobilosť.
V lesoch chcú začať rozvíjať turistický ruch a vybudovať zariadenia ako altánky a podobne.
„To všetko je postavené tak, aby sme nezavádzali konkurenčné prostredie podnikateľom, ale aby sme robili to, čo nechce robiť nikto iný. Taká je naša predstava,“ uviedol Turek, ktorý predpokladá, že začiatok bude komplikovaný.
„Mali by sme teraz rozbehnúť obstarávanie na technológie, ktoré potrebujeme pri vykonávaní spomínaných činností,“ dodal.
Obec má 1 500 obyvateľov, v minulosti ich bolo nezamestnaných takmer 80 percent, dnes je však situácia o niečo iná.
„Veľmi veľa ľudí sa nám zamestnalo vo fabrikách od Popradu po Kežmarok, v súčasnosti je tu asi okolo 40 percent nezamestnaných,“ odhadol starosta.
Zamestnať Róma je problém
S nezamestnanosťou bojuje aj neďaleká obec Krížová Ves, kde žije 2 200 obyvateľov, z toho tvoria 70 percent Rómovia.
„Práve tam vidím ten pracovný potenciál, ktorý chceme využiť v rámci nášho sociálneho podniku, pretože niektorí sú šikovní. Problémom je, že keď sa Róm príde k niekomu pýtať na prácu, často ju nedostane,“ povedal starosta Jozef Grivalský.
Verí, že situáciu by mohol zmeniť spomínaný podnik, ten by mal byť zameraný najmä na stavebnú činnosť, bežné údržby, ale tiež na cukrárenskú výrobu, kde by uplatnenie mohli podľa starostu nájsť predovšetkým ženy.
Ako povedal, obec už teraz zamestnáva niekoľkých ľudí cez úrad práce. „Áno, podnik by mohol čiastočne znížiť nezamestnanosť. Zatiaľ podnik nemáme a máme tu cez úrad práce zamestnaných tridsať ľudí, takže verím, že keď budeme mať podnik, zamestnáme ich viac a vytvoríme aj viac miest, kde by sa ľudia mohli uplatniť. Dúfam, že nám naše podnikateľské zámery vyjdú,“ dodal.
V Kežmarku chcú začať budúci rok
Ako už v minulosti vysvetlil kežmarský primátor Ján Ferenčák, sociálny podnik by mal fungovať ako medzičlánok medzi úradom práce a trhom práce.
„Ľuďom, ktorí si už možno dlhodobo nevedia nájsť prácu, stratili aj pracovné návyky či možno nemajú dostatočnú kvalifikáciu, by mal pomôcť začleniť sa opäť na trhu práce. Mohol by im ponúknuť prácu s tým, že ich postupne bude učiť pracovať, prípadne im umožní zmeniť kvalifikáciu,“ povedal.
Kežmarský sociálny podnik by podľa neho mohol v meste fungovať už od začiatku budúceho roka, zameriaval by sa na záhradnícku činnosť, stavebnú a pravdepodobne aj poľnohospodársku činnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš