Beh. Ak ho máte radi, neodopierajte si ho.
Beh. Ak ho máte radi, neodopierajte si ho. (Autor: fotolia)
Sportnet|26. aug 2016 o 00:00

Na štarte nechýbali pretekári z podtatranského regiónu.

SVIT. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala druhú augustovú sobotu v Remetských Hámroch.

Cestný beh Hámorská dvadsiatka oslávil „dospelosť“ – organizátori pripravili jeho 18. ročník na vynikajúcej úrovni.

Na 20 km dlhú trať vedúcu z Remetských Hámrov k Morskému oku a späť sa vydal rekordný počet bežcov – 93. Okrem Slovákov štartovali i Ukrajinci.

Čakalo ich postupné plynulé stúpanie po asfaltovej komunikácii, ktoré posledných 1500 m pred Morským okom pripomínalo „beh do neba“, potom okruh lesom po brehu okolo Morského oka a záverečné klesanie až do cieľa.

Trať najrýchlejšie zvládol Košičan Tibor Sahajda reprezentujúci firmu DACHprod.sk, v ktorej pracuje.

„Dnes to bolo v pohode. Bežal som čisto na víťazstvo. Hore kopcom to bolo trochu namáhavé, v lese okolo Morského oka som musel byť opatrnejší pre nerovný terén, ale celkovo hodnotím môj výkon i celé podujatie na jednotku. O týždeň plánujem štartovať na Maľcovskej pätnástke v silnej a početnej konkurencii zahraničných bežcov. To už bude iná liga.“

Medzi ženami dominovala Ukrajinka Natalija Malaja. Najlepšou Slovenkou, podobne ako pred týždňom v Kavečanoch, bola Mahuliena Krištanová, ktorú vedie bývalý československý reprezentant v maratóne a neskôr slovenský reprezentant v ultrabehoch, bežecká legenda, Peter Polák.

Vekom veteránka svoj bežecký výkon komentovala takto: „Dnes to bol opäť dobrý tréning. Tréning na októbrový MMM, kde by som chcela dosiahnuť čo najlepší výsledok. Oproti Kavečanom sa mi dnes bežalo výrazne lepšie. Som spokojná – aj s časom, aj s umiestnením.“ Svoju kategóriu od 40 rokov Mahuliena vyhrala s prehľadom.

Na štarte nechýbali pretekári z podtatranského regiónu.

Pavol Repčík z Mengusoviec preťal cieľovú pásku ako 26. v poradí, čo mu stačilo na 7. miesto v kategórii od 40 do 49 rokov.

O dve a pol minúty za ním do cieľa dobehla Danica Božová zo Svitu. Svoj osobný rekord na tejto trati spred šiestich rokov (vtedy bola celkovo tretia) si zlepšila o neuveriteľných 16 minút, ale ani to teraz na stupeň víťazov v celkovom poradí bez rozdielu veku nestačilo. K žatve tohoročných štvrtých miest pridala ďalšie.

V kategórii od 50 rokov zvíťazila pred bežeckou stálicou Alžbetou Tiszovou z Košíc s náskokom šiestich minút, ktorej oplatila prehru spred šiestich rokov.

„Nemôžem si vyčítať nič. Na trati som urobila, čo som mohla. Spolu s mužmi som dobehla na 41. mieste v 93-člennom bežeckom poli. Tá minúta a dve sekundy od celkového tretieho miesta síce mrzia, ale čo už. Alenu Farkašovú z Michaloviec, dnes celkovo bronzovú, som doteraz nikdy nepredbehla. Je vynikajúcou bežkyňou, mladšou odo mňa o 21 rokov.“

Z výsledkov: Muži do 39 rokov: 1. Tibor Sahajda – Košičan v drese DACHprod. sk – 1:08,45 hod. (celkový víťaz), muži od 40 do 49 rokov: 1. Anatolij Malyy – Ukrajina – 1:10,22 hod. (celkovo 2.), 7. Pavol Repčík – Mengusovce – 1:33,49 hod. (celkovo 26.), muži od 50 rokov: 1. Štefan Rácz – Budimír – 1:17,21 hod (celkovo 6.), muži od 60 rokov: 1. Bartolomej Ficzere – SOPKA Seňa – 1:32,36 hod. (celkovo 22.), ženy do 39 rokov: 1. Natalija Malaja – Ukrajina – 1:27,58 hod. (celková víťazka), 2. Alena Farkašová – AC Michalovce – 1:35,19 hod. (celkovo 3. medzi ženami), ženy od 35 do 49 rokov: 1. Mahuliena Krištanová – CODE 2B Košice – 1:30,38 hod. (celkovo 2. medzi ženami), ženy od 50 rokov: 1. Danica Božová – Svit – 1:36,21 hod. (celkovo 4. medzi ženami), 2. Alžbeta Tiszová – IMS Košice – 1:42,13 hod. (celkovo 5. medzi ženami).