SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ladislav Jakubčo zo Spišskej Novej Vsi má netradičnú záľubu, ktorej sa venuje takmer šesť desaťročí. Konečné výsledky jeho koníčka neraz potrápia a zároveň nadchnú každého záujemcu, od dieťaťa po dospelého človeka.
Novovešťan vyrába papierové modely. Prvú skladačku z papiera vyrobil v útlom detstve. Šesťročný chalan odpozoroval jednotlivé časti rozobratého auta stojaceho na vedľajšom dvore a vlastnoručne si zhotovil hračku.
Odvtedy prešlo mnoho rokov a modelár je na zaslúženom dôchodku. Pochváliť sa môže vyše dvesto kusmi rozmanitých skladačiek z papiera.
Prvé pokusy
Otec malého Lacka rád modeloval a svoje zanietenie preniesol na syna. V štvrtej triede daroval dieťaťu stavebnicu lietadla. Poskladaný model vážky ho nasmeroval k lietajúcim papierovým modelom.
Techniku si vybrúsil na vysokej škole, kde bol členom internátneho klubu modelárov dráhových modelov. Na zväzarmovskom letisku vo Vajnoroch sa venoval profesijnému modelovaniu.
Po ukončení vysokej školy sa zúčastňoval medzinárodných súťaží, na ktorých dosahoval výborné výsledky.
Pochváliť sa môže titulmi niekoľkonásobný majster Poľska v papierových modeloch a vicemajster Nemecka v modeloch lodí.
Pred 30 rokmi prikývol na spoluprácu pripravovať skladačky pre časopisy a je im verný dodnes. Modelárom ponúkol skladačky hádam z každej oblasti.
V jeho zbierke nechýbajú stavebné stroje, lokomotívy, vesmírne lode, automobily, remorkéry, historické a moderné stavby či papierové postavičky.
Príprava včera a dnes
Za niekoľko desaťročí technika výroby modelov značne pokročila.
„V začiatkoch bola príprava veľmi zdĺhavá. Pracoval som s kvalitným papierom, tušom, farbami aj ceruzkou, ktorá musela mať správnu tvrdosť a ostrosť, aby sa mohla dočista vygumovať. Musel som klásť veľký dôraz na to, aby boli nákresy bez šmúh. Inak by som musel celý nákres urobiť ešte raz. Kreslil som v rukaviciach, aby na papieri neostali moje odtlačky,“ spomína modelár.
V súčasnosti je počítačové kreslenie oveľa jednoduchšie, aj keď autor necháva na každej skladačke svoju pečať.
Kniha vystrihovačiek
Bez poctivej prípravy by sa však výsledok nedostavil.
„Je potrebné naštudovať podklady, ak je to možné, nafotiť predmet a pripraviť si výkresovú fotodokumentáciu z niekoľkých pohľadov. Samotná výroba každej vystrihovačky je rôzna. Jednoduchšie modely trvajú mesiac, až šesť týždňov. Tie náročnejšie si vyžadujú aj šesť mesiacov. Za jednu zo základných vecí, na ktoré sa nesmie zabudnúť, je vcítiť sa do myslenia tých, ktorí budú vystrihovačku skladať. To je asi najnáročnejšia časť. Snažím sa samotnú techniku zjednodušiť, ale nie na úkor vizuálu. Výsledný efekt musí byť totožný s originálom.“
Zložitejšie vystrihovačky sú zväčša v mierke 1:200, menej komplikované 1:500.
Pred tromi rokmi vyšla Jakubčovi kniha vystrihovačiek Papierové modely, ktorá obsahuje prierez autorovou tvorbou.
Vyše 30 modelov rôzneho druhu predlôh aj náročnosti sú určené pre každú vekovú kategóriu.
Srdcom modelár
Hoci ho papieroví modelári poznajú ako vynikajúceho autora vystrihovačiek a papierových modelov, ešte radšej stavia náročné lietajúce modely.
„Ak niekto pričuchne k modelárstvu, tak práve vystrihovačky sú odrazovým mostíkom. Záľuba nie je náročná na materiál, je lacná a prístupná. Niektorí z nich neskôr presedlajú na plastové modely, kde je technika spracovania iná, má svoje špecifiká. Odtiaľ je už blízko k športovému modelárstvu.“
Ďalšie novoveské stavby
Čas na dôchodku delí medzi niekoľko aktivít. V oblasti vystrihovačiek sa jeho pozornosť sústreďuje na architektúru.
„Pôvodným povolaním som stavbár a keďže som sa stavbám venoval v práci, sústreďoval som sa viac na technické stroje, lietadlá, autíčka. Myslím si, že aj deti k tomu viac inklinujú. Teraz mi to začalo chýbať.“
Vo svojej zbierke má okrem iného Baziliku sv. Mikuláša v Trnave, bratislavskú Hlavnú poštu, Grasalkovičov palác, technickú pamiatku Etelka, kaplnky a iné drobné stavby.
Nezabudol ani na mesto, v ktorom pôsobí dlhé roky. K vystrihovačke rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi pribudla budova Reduty a evanjelického kostola.

Náročný košický Dóm
„Začal som sa viac sústreďovať na architektúru východného Slovenska, pretože je tu veľa zaujímavých pamiatok. Na Dóm sv. Alžbety v Košiciach som pokukával veľmi dlho. Je to zložitá sakrálna budova, ktorá má množstvo ozdôb a vežičiek. Nemal som dosť podkladov. Až v poslednom čase sa mi podarilo dostať k podrobnejším informáciám a zhotovil som si bohatú fotodokumentáciu. Bolo to veľmi náročné. Dnes je dielko v mierke 1:200 na svete. Keby som bol vedel, čo ma čaká, tak by som uvažoval, či sa do toho pustiť,“ vyznáva sa úprimne.
Nedokončený sen
V roku 2008 prišlo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi s myšlienkou vyrobiť historické mesto v 3D podobe.
Z priestorových dôvodov nakoniec vzišlo z prvotného plánu. Nedokončená maketa z papiera v mierke 1:750 zachytáva spišskonovoveské námestie v období od roku 1783 po 1910.
Pri jej vzniku sa autor opieral o informácie z kroník, z historických kníh a listín.
Model v súčasnosti obsahuje do dvesto domov a historický stred mesta. Dnes je vystavená vo foyer Slovenského technického múzea – Multicentra v Spišskej Novej Vsi.
„Historická maketa je moja srdcovka. Venoval som jej príliš veľa času. Rád by som ju dokončil. Najprv opravím vystavené časti a potom sa pustím do Zimnej ulice. Mám pripravený bohatý obrazový aj výkresový materiál starého mesta. Chcel by som vyplniť aj medzery na Letnej ulici v okolí Reduty a na východnej strane. Túto časť ešte nemám dostatočne zmapovanú,“ vysvetľuje autor kresliaci dejiny slovenského papierového modelárstva.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš