SPIŠSKÝ HRHOV. Spišský Hrhov v Levočskom okrese patrí medzi obce, kde sa stále niečo deje, v tom pozitívnom význame.
O napredovaní samosprávy svedčí fakt, že sa vlani stala Dedinou roka na Slovensku a tohto roku získala mimoriadne ocenenie v súťaži Európska cena obnovy dediny.
Tento mesiac otvorili pri miestnej základnej škole s materskou školou ekocentrum, ktoré bude slúžiť domácim a cezpoľným deťom pri výučbe rôznych predmetov súvisiacich s ekológiou.

Nezabudnuteľné skúsenosti
„Poznávanie praktických zručností je pre deti jednou z najzábavnejších činností. Keď sa prostredníctvom hry deti niečo naučia a hlavne, keď niečo zároveň aj pochopia, vytvorí sa im skúsenosť, ktorú už nikdy nezabudnú,“ hovorí riaditeľ základnej a materskej školy Peter Strážik.
Okolo školského zariadenia sa postupom času vytvoril reprezentatívny areál zameraný na ekológiu, deťom slúžia na výučbu dve exteriérové učebne.
Nové ekologické miesto je súčasťou vzdelávacieho programu Na vlne poznania, ktorý sa využíva už niekoľko rokov.
„Snažíme sa viesť žiakov k rozvíjaniu a pochopeniu prírodných zákonitostí, princípov a vzťahov, ktoré prebiehajú okolo nás a často si ich ani neuvedomujeme. Deti tak interaktívnou a zábavnou formou získavajú možnosť pochopiť nevyhnutný prechod k trvalej udržateľnosti našej rýchlo a dynamicky sa rozvíjajúcej spoločnosti a vnímať vzájomne prepojené väzby a hodnoty prírody okolo seba,“ dopĺňa riaditeľ.

Najviac dva autobusy
Naučiť sa byť šetrnejší k životnému prostrediu si vštepujú nielen miestne deti. Na celodenné organizované výlety sem prichádzajú školáci najmä z východného Slovenska.
Za deň vedia zvládnuť zainteresovaní len dva školské autobusy.
Novootvorené centrum vybudované vďaka finančnej podpore viacerých projektov a sponzorov rozšíri a sprofesionalizuje služby.
„Zistili sme, že dnešné deti, nielen z miest, ale aj z obcí nemajú priamy kontakt s domácimi hospodárskymi zvieratami ako kedysi. My im to umožníme. Malí návštevníci sa u nás dozvedia, ako sa pestujú a sušia liečivé rastliny, vyskúšajú si prípravu sviečky z včelieho vosku. Sú to prirodzené veci, ktoré boli v minulosti na hospodárstvach bežné. Mnohí sa k nám po skúsenostiach opäť vracajú,“ vysvetľuje starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký (Smer).
Funkčný maxi úľ
Ekologicky sa snaží správať nielen osadentvo školy, ale celá samospráva.
Na poznávacích výletoch je využívaný aj potenciál areálu parku pri kaštieli, kde sa nachádza mega úľ, ale aj ďalšie časti obce.
V týchto dňoch končí včelársky kurz, ktorý pre domácich záujemcov zorganizovala obec. Maxi úľ poslúži novo vyškoleným včelárom na získavanie skúsenosti.
Na ďalší kurz sú pripravení nastúpiť ďalší záujemcovia.
„Našu obec chceme postaviť aj na turizme a ekocentrum je jej prirodzená súčasť,“ uzatvára starosta.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš