SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Pracovisko Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Nitra v Spišskej Novej Vsi si tento rok pripomína 40. výročie vzniku.
Podľa vedúceho Mariána Sojáka bolo síce založené v roku 1976, no so systematickým výskumom sa na Spiši začalo už podstatne skôr.
„Nadviazalo sa na prácu našich predchodcov z konca 19. storočia a prvej tretiny 20. storočia, ktorých časť bola zoskupená v Uhorskom karpatskom spolku. Išlo napríklad o Greisigera, Rotha, Münnicha, neskôr Hajtsa, Neustupného a podobne, ktorí objavili množstvo archeologických nálezísk,“ informoval.
Podnetom k začiatkom sústavného archeologického výskumu bolo podľa jeho slov rapídne pribúdanie archeologických lokalít v regióne a potreba ich preskúmania, odbornej záchrany, dokumentácie, analýzy a publikovania.
Skúmali aj zaniknuté osady
Viaceré zaniknuté osady na Spiši skúmal archeológ Belo Polla, ktorý sem prišiel v 50. rokoch 20. storočia.
„Postupne v 60. až 70. rokoch 20. storočia pribúdal rad nových archeologických lokalít, ktoré bolo potrebné preskúmať. Kým na hornom Spiši ich skúmali predovšetkým manželia Novotní z Archeologického seminára Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, na dolnom Spiši k nim pribudli aktivity Františka Javorského, najskôr ako odborného pracovníka, archeológa Vlastivedného múzea v Spišskej Novej Vsi, potom už ako archeológa Archeologického ústavu SAV Nitra,“ priblížil minulosť Soják.
Podľa jeho slov to bola práve Javorského zásluha, že v Spišskej Novej Vsi bolo založené vysunuté pracovisko AÚ SAV. To od svojho založenia systematický skúma archeologické lokality na celom Spiši, no miestami i mimo neho.

Aj v Slovenskom raji
Za štyri desaťročia sa dominantne skúmali náleziská v samotnej Spišskej Novej Vsi a v jej blízkom okolí. Rozsiahle výskumy sa podľa Sojáka realizovali v Čingove v Slovenskom raji.
„Výskumy ukázali, že tu leží hustá sieť pravekých výšinných sídlisk z rozličných časových úsekov praveku, prakticky od mladšej doby kamennej až po našich priamych predkov, Slovanov,“ informoval Soják.
Práve slovanské hradiská v Slovenskom raji v Čingove v obciach Smižany a Spišské Tomášovce podľa neho poskytli početné a pozoruhodné nálezy z 8. až 10. storočia, či 13. storočia.
„Dôležité svedectvá o pulzovaní života sa získali výskumom v Spišskom Štvrtku, na Myšej hôrke, kde okolo roku 1600 až 1500 pred Kristom bolo "praveké mesto", opevnené dômyselnými hradbami z kameňov, hliny a dreva, s objavenými pozoruhodnými nálezmi, vrátane zlatých šperkov,“ vysvetlil.
Výšinná opevnená osada z mladšej a neskorej doby bronzovej sa skúmala nad Vítkovcami.
„Aktivitou nášho spišskonovoveského pracoviska sa odkryl celý rad ďalších archeologických lokalít, napríklad zaniknutých stredovekých osád s početnými sídliskovými objektmi a tamojšími kostolmi,“ informoval ďalej Soják.
Išlo napríklad o osadu Krigov v katastri obce Pavľany, Starý cintorín v dnešnej Olcnave, osadu Stojany pri Poprade, či kežmarský Michalský vrch.
Vzácne nálezy našli aj na trase diaľnice
„Z novších výskumov sa náš ústav podieľal na početných výskumoch lokalít ležiacich na trase diaľnice D1. Práve na diaľničnom úseku sa objavili významné lokality, napríklad pohrebisko zo staršej doby bronzovej v Spišskom Podhradí alebo sídlisko pražskej kultúry z konca 6. storočia po Kristovi v Spišskom Štvrtku, Pod Šibeničnou horou. Dosiaľ sme o takýchto starých Slovanoch na Spiši ani len netušili,“ pripomenul aj zatiaľ posledné výsledky výskumu Soják.
V súčasnosti pracovisko systematicky skúma zaniknutú stredovekú osadu Šoldov s kostolom pri obci Štrba v Popradskom okrese.
Spoluvedúcim výskumu je tam riaditeľ AÚ SAV Nitra Matej Ruttkay.
„Nechýba výskum stredovekých a včasnonovovekých hradných areálov mimo Spiša, výskum vytypovaných jaskynných lokalít na Spiši i mimo neho. Jedna jaskyňa poskytla unikátne doklady z čias mongolsko-tatárskych vpádov na územie Slovenska v rokoch 1241-1242, je ňou Moldavská jaskyňa,“ doplnil Soják.
Pripomenul, že ústav intenzívne pokračuje v záchrane stavebnou činnosťou ohrozovaných a poškodzovaných archeologických lokalít v rôznych katastrálnych územiach spišských obcí a miest.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš