KEŽMAROK. Kežmarok plánuje výstavbu nového mosta ponad Ľubický potok, ktorý vedie na sídlisko Sever. Investuje doň približne štvrť milióna eur.
Ako uviedol primátor Ján Ferenčák, ide o súčasť protipovodňových opatrení pre mesto Kežmarok, keďže práve súčasný most na sídlisko sa ukázal ako kritický úsek aj počas povodní v predošlých rokoch.
„Cieľom je zvýšiť prietočnosť na kritickom území. V koryte potoka máme 110 až 150 metrov kubických vody za sekundu, pričom v kritickom priestore je potok zúžený na 90 metrov kubických. Pri vyššej hladine nám voda logicky spraví zábranu a koryto začína stúpať, no a pri určitej hladine nám voda vyjde z koryta von a začne zaplavovať územie,“ opísal problém primátor.
Takmer 280-tisíc eur
Hoci sa v súvislosti s novým mostom hovorilo pôvodne o sume okolo 130-tisíc eur, po dodaní projektovej dokumentácie sa podľa primátora suma vyšplhala na takmer 280-tisíc eur.
„Zmenu rozpočtu a zvýšenie finančných prostriedkov odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo v júni, aby sa mohlo spustiť verejné obstarávanie. Momentálne sme vo fáze obstarávania, po ukončení bude proces spustený,“ informoval Ferenčák.
Napriek tomu, že ide o vysokú investíciu, podľa jeho slov ide len o čiastočné riešenie problému.
„Jediným reálnym riešením protipovodňových opatrení je pre mesto Kežmarok a susednú obec Ľubica výstavba poldrov. Môžeme opraviť koľko len mostov chceme, ak príde povodeň z roku 2010, keď tu spadli skoro štyri milióny metrov kubických vody, nevieme obyvateľom zaručiť, že pri takomto množstve nebudú zaplavení,“ varoval.
Postavili viacero poldrov
Aj keď v minulom roku boli postavené viaceré poldre, tie vedia podľa Ferenčáka pomôcť pri menších zrážkach, aké boli napríklad v rokoch 2012 či 2014.
„Vedia hladinu korigovať, ale nepomôžu nám pri záplave, aká tu bola v roku 2010,“ skonštatoval.
V tejto súvislosti pripomenul aj dlhodobo plánovanú výstavbu veľkého poldra na Ľubickom potoku, s ktorou sa malo pôvodne začať už v minulom roku.
„Proces sa zdržal aj pre alternatívne riešenia, či už zo strany obce Ľubica alebo aktivistov. V rámci posudzovania jednotlivých riešení sa celý proces ukončil až teraz, z výsledného posudku vyplýva, že jediný možný návrh je ten pôvodný od Slovenského vodohospodárskeho podniku, stoja za ním projektanti, ktorí projektujú veľké stavby a priehrady,“ informoval primátor.

Problémom sú peniaze
Problémom sú však v súčasnosti financie. „V danom čase boli na projekt prisľúbené aj finančné prostriedky, teraz nám to už nikto nechce garantovať,“ dodal.
V prípade výstavby poldra, teda suchej nádrže, by bolo budovanie nového mosta na sídlisko Sever zbytočnou investíciou.
Sám polder by podľa primátora dokázal zvládnuť povodeň z roku 2010.
„Podľa statického posudku má totiž súčasný most životnosť minimálne ďalších dvadsať rokov a je v perfektnom stave. Ak by sa postavil polder, vieme tých 280-tisíc využiť na niečo iné,“ skonštatoval Ferenčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš