Tomáš Dražil (45) nastúpil do funkcie riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj v Spišskej Novej Vsi pred tromi rokmi s dostatočnými skúsenosťami. Vyštudovaný lesný inžinier s ukončeným doktorandským štúdiom sa za 20 rokov vypracoval v správe národného parku od lesníka cez zástupcu riaditeľa na najvyšší post.
Pri nástupe na riaditeľskú stoličku ste si stanovili ako prvoradú úlohu udržať profesionalitu správy, zlepšiť spoluprácu so samosprávami a podnikateľmi. Ako hodnotíte stanovené priority po troch rokoch?
„Vzťahy predtým skutočne neboli dobré, medzi správou a samosprávami, podnikateľmi či vlastníkmi pozemkov bolo často zbytočné napätie. Dnes razíme cestu absolútnej otvorenosti a transparentnosti. Myslím, že to by malo byť povinnosťou každého štátneho úradníka. Verejnosť vidí zmeny v prístupe našej organizácie. Rok po mojom nástupe sme si na jubilejnej konferencii pri 50. výročí ochrany prírody v Slovenskom raji vytýčili ako hlavný cieľ uskutočniť zonáciu národného parku a rozbehnúť aktivity ekologického turizmu v gescii našej správy. Som hrdý na svoj kolektív, za tri roky sa nám podarilo urobiť množstvo práce, naštartovať a ukončiť viacero prelomových projektov.“
Veľké rezervy ste videli aj v manažovaní turistiky. Ochrana prírody by podľa vás nemala byť v podnikateľskej oblasti príťažou. Podnikatelia v národnom parku by mali pocítiť výhodu, že tu môžu podnikať. Aký je súčasný stav?
„Sme v stálom kontakte s podnikateľmi, najmä s tými, čo poskytujú služby v cestovnom ruchu, ubytovacie, stravovacie alebo iné. Našimi novými aktivitami ako je splav Hornádu či otvorenie Kyseľa sme vytvorili veľký priestor na zatraktívnenie Slovenského raja. Teraz je na podnikateľoch, aby zlepšili služby a svoju ponuku pre turistov. Samozrejme to neznamená, že všetky podnikateľské zámery dostanú u nás zelenú. Teší ma, že čoraz viac podnikateľov predtým, než rozbehne svoj biznis, navštívi správu národného parku a informuje sa o priechodnosti svojich zámerov. V minulosti to tak nebývalo a dostávali sme sa pod zbytočný tlak, keď podnikateľ zámer vopred nekonzultoval. Ťažko sa rokuje, ak už má niekto vykúpené pozemky a tvrdohlavo za každú cenu presadzuje svoje.“
Za tri roky vášho pôsobenia sa správa má čím pochváliť. Slovenský raj je historicky prvým národným parkom na Slovensku, ktorý získal zonáciu podľa nových pravidiel. Ako hodnotíte tento krok, čo všetko ste museli podniknúť pre túto zmenu?
„Zonácia Slovenského raja, najmä vo vzťahu k realizácii kompenzácií pre vlastníkov pozemkov je nepochybne historickým krokom. Nebola to ľahká cesta, ale za dva roky sme ju zvládli. V súvislosti so zonáciou došlo po 25 rokoch k zmene hranice národného parku a jeho ochranného pásma. Park sa nepatrne zmenšil, avšak o štvrtinu sa zvýšil podiel najprísnejšie chránených území v 5. stupni ochrany. Ochranné pásmo sa výraznejšie redukovalo, vyňali sme z neho intravilány obcí a rozsiahle plochy oráčin. Zonácia bola predovšetkým o dialógu s vlastníkmi pozemkov v národnom parku. Že dopadla úspešne, je zásluhou oboch strán. Rokovali sme s tridsiatkou neštátnych i štátnych vlastníkov lesov a s 15 subjektmi, ktorí hospodária na lúkach a pasienkoch. Dôležité bolo, že na rokovanie vlády sme predkladali materiál bez rozporu. Teší ma, že prvýkrát v histórii slovenskej ochrany prírody sa podarilo vykúpiť do rúk štátu alebo dostať do nájmu na 30 rokov ochranársky cenné územia na výmere takmer 500 ha.“

Turisti chodia do Slovenského raja obdivovať krásy národného parku. Táto značka má vysoký kredit V máji tohto roku ste sa ešte viac priblížili k návštevníkom, keď ste umožnili splav Hornádu. Aká je odozva zo strany jej účastníkov? Splnila vodácka turistika vaše predstavy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš