SP. STARÁ VES. Zažili sme napínavý a vzrušujúci štvrtkový večer 11. augusta pri sledovaní reportáže z pretekov vo vodnom slalome na XXXI. OH v Riu.
Napínavý v súťaži kanoe dvojíc. A vyvrcholenie úžasné – naši pretekári, Peter a Ladislav Škantárovci, športovci zo Spišskej Starej Vsi, vo svojom prvom štarte na OH zvíťazili a získali zlaté olympijské medaily v súťaži deblkanoe – C2.
A ich tréner je tiež zo Spišskej Starej Vsi, majiteľ bronzovej olympijskej medaily v C1 Juraj Minčík.
Patrí im naše veľké poďakovanie. Im, ale aj ich rodičom, bez ktorých starostlivosti a financií by ťažko dosiahli takéto výsledky.
Je to veľký úspech zamagurského vodáckeho športu, odmena za mnohoročnú drinu aj vynaložené finančné prostriedky.
Začiatky vodného slalomu v Zamagurí siahajú do päťdesiatych rokov minulého storočia. V roku 1954 boli prvé preteky Pieninského slalomu, neskôr medzinárodného. Pri ich začiatku boli Dušan M. Benický, Imrich Vojsovič, Ján Slašťan.
Tak sa to začalo. V Červenom Kláštore bola vytvorená Telovýchovná jednota Pieniny.
Organizátor a duša bol Imrich Vojsovič, neskôr sa pripojili Karol Rozmuš, Tóno Wéber, potom Ján Pitlivka, Ladislav Schimpl, Peter Minčík, Stanislav a Ľubomír Škantárovci, primátori Spišskej Starej Vsi Július Lojek a Jozef Harabín a ďalší.
Aj v skromných podmienkach sa dostavili prvé úspechy, zisk titulov a po-predných umiestnení na majstrovstvách Slovenska aj Československa.
K nim patrili Marek a Imrich Vojsovičovci, Jaro Wéber, Štefan Džurný, Karol Rozmuš ml., Jana Ovčiariková, Denisa Galovičová, Ján Hubcej, Richard Galovič. Držiteľ najlepšieho výsledku bol Juraj Minčík, bronzový z C1 z olympijských hier v Sydney 2000 a teraz úspešný tréner.

K týmto výsledkom pomohlo neskôr aj zriadenie Školského športového strediska na ZŠ v Spišskej Starej Vsi a vyše päťdesiat rokov organizovania Medzinárodného Pieninského slalomu.
Po ich zrušení (po r. 1989) všetka ťarcha ostala na rodičoch. Na škodu ďalšieho rozvoja je, že sa nepodarilo dotiahnuť obnovu zaneseného ramena na rieke Dunajec, aj keď všetky dokumentácie boli pripravené. Športovci museli chodiť trénovať na kanál v Poľsku, čo zaberalo viac času aj peňazí.
Viac som sledoval preteky na českých staniciach. Komentátori fandili našim športovcom a hovorili o nich v superlatívoch. Dokonca hovorili o „špičkovej slovenskej vodáckej škole“. Do toho patrí aj bronzový v C1 Japonec Takua Haneda, ktorý sa učil na Slovensku a trénuje ho Milan Kubáň.
Pri tom jedinečnom výsledku našich športovcov som si dovolil pospomínať na začiatky vodáckeho športu v našom okrese a poďakovať sa všetkým, ktorí sa o prácu a výsledky zaslúžili.
Som si vedomý toho, že som nespomenul všetkých, funkcionárov, trénerov, rodičov, ktorí sa o to pričinili, po toľkých rokoch sa na niečo dá zabudnúť.
Bolo by však dobré, keby sa niekto podujal spracovať podrobnejšiu históriu a výsledky vodáckeho športu v Spišskej Starej Vsi a Červenom Kláštore vrátane MPS, kým ešte žijú niektorí pamätníci.
V tom rozhodujúcu úlohu by mali zohrať Mestský úrad v Spišskej Starej Vsi a Obecný úrad v Červenom Kláštore.
Verme tiež, že vynikajúce výsledky Škantárovcov a Minčíka (nielen z OH, ale aj výsledky na majstrovstvách sveta a Európy) budú inšpiráciou pre mladých športovcov nielen v Zamagurí a získajú ich pre tento náročný, ale pekný šport.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš