SLOVENSKÝ RAJ. Veľkým nešťastím sa skončil výlet rodiny z Trnavského kraja v Slovenskom raji.
Pri zdolávaní jedného z rebríkov v Suchej Belej vypadlo otcovi z nosiča ročné dieťa, ktoré sa zrútilo do päťmetrovej rokliny. Prípad vyvoláva otázniky.
Len niekoľko minút predpoludním v sobotu prijal dispečing operačného strediska horskej záchrannej služby tiesňové volanie.
„Pravdepodobne volal niekto z rodiny, zrejme otec. Rozrušeným hlasom vysvetľoval, že dieťa vypadlo z nosiča do niekoľkometrovej hĺbky. Nevedel presne, kde sa nachádzajú. Nakoniec udal polohu, že sú na Misových vodopádoch. Rozhovor rušil slabý signál,“ hovorí riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj Ivan Krajčír.
Rýchly zásah

HZS požiadala o súčinnosť pri zásahu Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu z Popradu, ktorá pribrala jedného záchranára. Na miesto úrazu smerovali po rokline aj ďalší členovia HZS.
Zranené dieťa s rodinou tam nenašli. Vrtuľník sa snažil lokalizovať miesto. V tom čase sa na tiesňovú linku HZS 18 300 dovolal iný turista a nahlásil GPS súradnice a zdravotný stav zranenej.
Nešťastní turisti s dievčatkom v bezvedomí sa nachádzali v polovici rokliny na posledných rebríkoch.
Dievčatku poskytli záchranári s lekárkou neodkladnú zdravotnú starostlivosť a po zabezpečení základných životných funkcií bolo vo vážnom stave s ťažkým úrazom hlavy prevezené na Malú Poľanu a následne letecky transportované do nemocnice v Poprade.
Momentálne je hospitalizovaná v košickej nemocnici v umelom spánku. Dýchať jej pomáha prístroj.
„Jej stav môžeme označiť ako stabilizovaný, ale stále vážny. Je v umelom spánku. Dýcha s pomocou prístroja,“ informoval v utorok Korzár Juraj Bazár z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
V utorok lekári plánujú malej pacientke vykonať ďalšie kontrolné vyšetrenia.

Veľký nevhodný nosič?
Podľa denníka Plus 1 deň mali rodičia na túre starý model nosiča so železnou konštrukciou, nevhodný pre také malé dieťa, čo potvrdila jedna z turistiek, ktorá nešťastie videla na vlastné oči.
Riaditeľ OS HZS Slovenský raj hovorí, že záchranári nemôžu nikomu zakázať, ak sa rodičia rozhodnú dieťa niesť so sebou v nosiči.
„Je len na zvážení a zodpovednosti rodičov, do akého terénu si trúfnu zobrať svoje dieťa a ako ho v nosiči zabezpečia. Ťažko povedať, čo bolo príčinou, že dieťa vypadlo. Či nebolo zaistené alebo sa rozopol popruh. Takýto závažný prípad sme u nás nezaznamenali a možno ani na Slovensku.“

Voľba je na rodičoch
Rodičia by mali podľa Krajčíra zvážiť náročnosť a dĺžku túry s prihliadnutím na vek svojich ratolestí.
„Nevziať ich na dlhé túry s preexponovaným terénom. Sú tam strmé rebríky a reťaze, na ktoré deti nemusia dosiahnuť. Výstup po Suchej Belej trvá zhruba dve hodiny a treba rátať aj čas na odpočinok a zostup. V tomto prípade by som odporučili rodičom, aby na túru zobrali deti staršie ako päť rokov. Rokliny aj v letnej sezóne môžu byť pre malých náročnejšie, pretože je v nich chladno. Môžu pociťovať väčší chlad ako dospelý. Ak sa k tomu pridruží búrka a vietor, hrozí podchladenie.“
K záchrane dieťaťa dopomohol aj pohotový turista, ktorý oznámil GPS súradnice miesta nehody.
„K rodinnému príslušníkovi, ktorý ako prvý nahlásil úraz, sme sa pre zlý signál nemohli dovolať, prípadne bolo telefonovanie prerušované. Odporúčal by som turistom, aby si pred plánovanou túrou stiahli aplikáciu z našej webovej stránky o núdzovom tiesňovom volaní. Sms správu o presnej polohe sa podarí turistovi v krízovej situácii poslať na operačné stredisko aj pri slabom signále,“ uzatvára riaditeľ.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš