PODBANSKÉ. Dvoch českých turistov v Západných Tatrách napadol medveď.
Stalo sa to v utorok večer, informovali o tom v stredu záchranári Horskej záchrannej služby (HZS).
Turisti si rozložili stan pri Bystrých plesách, kde je podľa Návštevného poriadku TANAP-u zakázané táboriť, podobne ako v celom Tatranskom národnom parku s výnimkou miest na to výslovne určených.

Noc prečkali v kosodrevine
Keď ich stan napadol medveď, podarilo sa im utiecť a ukryť sa v kosodrevine, v ktorej prečkali celú noc.
Horskú záchrannú službu kontaktovali v skorých ranných hodinách.
"Turisti našťastie neutrpeli vážne poranenia od medveďa, mali niekoľko odrenín a škrabancov, ktoré sa im stali počas behu, boli unavení a mierne podchladení. Na pomoc im odišli piati záchranári HZS so služobným psom z Oblastného strediska Západné Tatry," uviedli záchranári.

Opatrní boli aj záchranári
Počas výjazdu však prijalo Operačné stredisko tiesňového volania informáciu od turistov, že medveď sa na spomínané miesto vrátil.
Záchranári museli byť preto mimoriadne obozretní.
Krátko pred 9:00 sa im podarilo lokalizovať miesto táborenia ako aj dvojicu turistov.
Na mieste ich ošetrili, pobalili osobné veci, ktoré porozhadzoval medveď a vystrašených turistov odprevadili na Podbanské, odkiaľ pokračovali samostatne.

Majko: Môžu si za to sami
Turisti porušili Návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP), potvrdil Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAPu.
Podľa informácií od Horskej záchrannej služby si stan rozložili pri Bystrých plesách, tie sú súčasťou národného parku.
"V národnom parku sú vyhradené miesta, kde môžu ľudia stanovať, sú nimi kempy. Ak sa niekto rozhodol takýmto bezprecedentným spôsobom porušovať návštevný poriadok, za vzniknutú situáciu si, žiaľ, môže sám," povedal Majko.
V návštevnom poriadku TANAPu sa okrem iného uvádza, že turisti sa môžu zdržiavať iba na vyznačených chodníkoch, do 50 metrov ich môžu opustiť iba v okolí chát.
Na chodníkoch môžu byť iba hodinu po východe slnka až do hodiny pred západom slnka. V noci teda nesmú mimo vyhradených kempov stanovať, ani sa zdržiavať na turistickom chodníku.
Medveď zrejme išiel za potravinami
Podľa Majka medveďa zlákali potraviny. "Všade v severských štátoch, kde sa pohybuje medveď hnedý, sa potraviny nesmú nechávať v stane. V kempoch sa odkladajú na osobitné miesto, rovnako aj odpad, aby sa k tomu medveď nedostal," vysvetlil.
Ako dodal, medveď určite nemal záujem o turistov, ale o niečo, čo mu voňalo.
Pri hodnotení stretov človeka s medveďom ekológ z ochranného obvodu Štrbské Pleso Štátnych lesov TANAPu Pavol Kráľ vychádza zo štatistiky z Yellowstonu, použiť sa dá podľa neho aj na naše medvede.
"Zo sto prípadov stretnutia s medveďom jedenkrát medveď zaútočí. No zo sto zaútočení len jedenkrát človeka skutočne napadne. Je to tým, že medveď často útok len naznačí," uviedol.
Markantné je to podľa neho napríklad pri kontajneroch, keď sa človek približuje k medveďovi, aby si ho odfotil.
"Ak prekročí určitú vzdialenosť, medveď zaútočí. Keď sa ale ľudia rozpŕchnu, vráti sa ku kontajneru. V lese je to iné. Tam je medveď doma a je to na jeho správaní aj vidieť," vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš