BANSKÁ BYSTRICA, POPRAD. Pri Banskej Bystrici v lokalite Strelníky sa zrútil záchranársky vrtuľník spoločnosti Air - Transport Europe s trojčlennou posádkou a zranenou osobou.
O život prišli traja členovia posádky a 38-ročný pacient. Posádku tvorili pilot Ján Rušin, lekárka Patrícia Krajňáková a záchranár František Bartoš.
Pilot vrtuľníka mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995.
Lekárka mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014.
Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár.

Tí, čo ich poznali, smútia
Tragická správa zasiahla všetkých, ktorí záchranárov poznali. Aj Jaroslava Švorca, predsedu Tatranskej horskej služby - dobrovoľného zboru.
"Neviem sa z toho ešte sám spamätať. Veľa sme s nimi pracovali, najmä v zime, ale aj teraz, keď bolo to nešťastie v Bachledovej doline s lanovkárom. Za posledný mesiac sme spolu asi trikrát spolupracovali," povedal.
S pilotom i s doktorkou sa Švorc poznal veľmi dobre.
"Stretávali sme sa pri záchranných akciách, aj na letisku. S pilotom sme stále prehodili pár slov. Je to hrozná tragédia," povedal.
Vrtuľník, ktorý sa zrútil, iba pred pár týždňami záchranári prijali za svoj.
"Je to iba dva, či tri týždne čo priletel nový vrtuľník, a tak sme mu želali veľa šťastných letových hodín, aby chránil to najcennejšie, čo človek má, zdravie a životy. Kto mohol vedieť, že jeho púť bude až taká krátka. Stroj sa ale dá nahradiť, no okrem vrtuľníka odišli aj životy," povedal smutne Švorc.


V chybu pilota neverí
Ako Švorc povedal, to, čo sa udialo, môže byť akási daň za pokrok, techniku. Podľa jeho slov je teraz veľmi dôležité, aby sa zistila príčina.
"Či to bola chyba stroja, poveternostné podmienky, či nejaká prekážka. Neverím v chybu pilota. Jano bol pilot, ktorý mal veľa nalietané. Lietal v rôznych podmienkach, v rôznom teréne. Bol rozvážny," povedal.
Ako dodal, keď letel vo vrtuľníku práve tento pilot, bola to záruka perfektnej bezpečnosti. "Ak sme s nim robili nejaký výcvik, tak sme všetci boli pokojní. Povedali sme si: "Jano letí, to bude v pohode."
Kiska: Ostali oči plné sĺz a pocit smútku
Po obetiach tragickej nehody vrtuľníka ostali oči plné sĺz a pocit obrovského smútku. Slovenský prezident Andrej Kiska to uviedol na svojom facebookovom profile.
"Traja záchranári a pacient zomreli. Vrtuľník sa zrútil neďaleko Banskej Bystrice. Ďalšie obrovské nešťastie. Záchranári nasadzujú každý deň svoj život, aby pomohli iným. Každé ráno idú do práce s tým, že nevedia, čo ich čaká, kam poletia, komu budú pomáhať. A každé ráno sa s pusou a prianím krásneho dňa lúčia so svojimi najbližšími, manželmi, manželkami, deťmi," píše prezident.
Dodal, že pri nehode zahynul aj pilot Janko Rušin, jeho blízka rodina, ktorého prezident označil za večne usmiateho chalana. Jeho rodine, rovnako ako aj pozostalým všetkých obetí nešťastia, vyslovil úprimnú sústrasť.

Poznal ich z nemocnice
Vodič kežmarskej zdravotnej dopravnej služby sa pracovne poznal so všetkými členmi posádky.
"Lietali k nám do nemocnice, aj na cestách sme sa stretávali. Poznali sme sa iba pracovne, nie súkromne," povedal pre Korzár.
Aj napriek tomu sa ho správa o nehode veľmi dotkla.
"Aj keď človek nepozná poriadne tých ľudí, ale sme v jednej sfére zdravotníctva. Každá nehoda záchranných zložiek, pri ktorej prídu záchranári o životy, je pre nás všetkých tragédiou," dodal.
Dobiáš: Boli to úžasní chlapi a skvelá ženská
Smrť záchranárskej vrtuľníkovej posádky a pacienta je pre Slovensko obrovskou stratou. Smúti celá zdravotnícka obec, povedal prezident Slovenského Červeného kríža (SČK) Viliam Dobiáš.
Správu o tragickej udalosti prijal s veľkým zármutkom.
Zosnulých záchranárov Jána Rušina, Patríciu Krajňákovú a Františka Bartoša totiž poznal osobne. Neverí, že o nich už hovorí v minulom čase.
"Boli to úžasní chlapi a skvelá ženská," povedal Dobiáš.
Označil ich za záchranárov telom, srdcom aj dušou.
Správa o smrti kolegov ho zastihla ráno o piatej.
Dobiáš sa najviac poznal s Patríciou Krajňákovou. "Poznali ju takmer všetci záchranári zo Slovenska i niektorí z Česka, bola veľmi obľúbená," uviedol.
Krajňáková sa podľa neho angažovala v ďalšom vzdelávaní záchranárov. "Zlatá ženská, keby som nebol ženatý, tak by som ju chcel za ženu," povedal Dobiáš.
Život záchranára označil prezident SČK za nepredvídateľný. Pri nástupe do práce sa však podľa neho takýto zdravotník nesnaží myslieť na to, že sa nemusí vrátiť domov.
"Záchranári robia v rámci slovenského zdravotníctva nadštandardnú prácu za podštandardné peniaze," myslí si Dobiáš s tým, že keď raz niekto začne vykonávať toto povolanie, je mu verný až do dôchodku či dokonca smrti.
On sám sa snaží záchranárom počas výučby vysvetliť, že zásahy treba robiť s chladnou hlavou, i keď môžu byť pod veľkým emočným tlakom.
"Vždy im opakujem, aj bezpečnosť zdravotníka je dôležitá, i keď mnohokrát treba ísť k prípadu veľmi rýchlo, až agresívne," povedal Dobiáš.
Mesto Poprad: Pomôžeme s pietnym aktom
Čierna vlajka veje aj na popradskom úrade. Priamo vo vestibule mesto pripravilo kondolenčnú knihu s fotografiami mŕtvych záchranárov, do ktorej pribúdajú podpisy.
„Je to v krátkej dobe, po roku, ďalšia tragická udalosť. Chcel by som vysloviť úprimnú sústrasť rodine a aj firme k tomu, čo sa stalo,“ povedal smutne primátor mesta Poprad Jozef Švagerko (KDH).
Prisľúbil, že podajú pomocnú ruku. „Tak ako v minulosti sme boli nápomocní pri organizovaní pietneho aktu, tak budeme aj teraz,“ uzavrel.




Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš