SPIŠ. Obyvateľstvo na území Spiša bolo národnostne veľmi pestré – žili tu Slováci, Nemci, Poliaci, Maďari, Židia, Rusíni, Bulhari, Česi, Rómovia, Gréci a iní. A tak sa postupne stavali aj rôzne kostoly – rímskokatolícke, gréckokatolícke, evanjelické, pravoslávne, napokon aj židovské synagógy.
Druhá svetová vojna prakticky zlikvidovala židovské komunity a ďalšie desaťročia postupne zlikvidovali aj synagógy.
Napríklad kežmarská musela ustúpiť novej ceste, zničenú spišskonovoveskú rozobrali na stavebný materiál, surovo bola zbúraná aj slávna huncovská synagóga.
Svoje si prežili aj gréckokatolíci, keď na pár desaťročí „zlikvidovali“ aj ich vierovyznanie a kostoly prevzala pravoslávna cirkev.
Po vojne došlo k takmer úplnému zdecimovaniu evanjelikov, keď muselo odísť dobrovoľne alebo nútene nemecké obyvateľstvo.
Viaceré pôvodne čisto nemecké obce dostali po vojne novú „tvár”. Napríklad do Veľkej Lomnice prišli kolonisti z takmer sto rôznych obcí.
Inak to nebolo ani v Žakovciach (kde ostali len tri pôvodné národnostne zmiešané rodiny), Mlynici, Starej Lesnej, Tvarožnej, Ľubici, Vrbove, Výbornej, Stráňach pod Tatrami, Rakúsoch, Podhoranoch, Lomničke, Majerke, ba aj v Spišskej Belej, Kežmarku.
Dodnes sa vo viacerých dedinách zachovali mŕtve alebo takmer mŕtve evanjelické kostoly, v ktorých sa konajú bohoslužby možno raz do roka za účasti evanjelikov z celého okolia a náhodne prišlých niekdajších nemeckých obyvateľov.
Ničili im Vianoce
Niektoré evanjelické kostoly už vôbec neslúžia svojmu pôvodnému účelu. V Žakovciach ho používajú gréckokatolíci, v Mlynici sa z kostola na istý čas urobilo múzeum dopravných prostriedkov a viaceré sú v dezolátnom stave, hlavne v Tvarožnej a Lomničke.
Čo sa po vojne na Spiši v skutočnosti dialo, dozvedeli sme sa z dobových listín, pričom uvedieme len tie menej závažné udalosti, aby sme niekoho neurazili.
Na Vianoce 1945 v obci Holumnica si chceli ostavší nemeckí obyvatelia odbaviť nemecké služby Božie – v prvý deň im zakázal predseda MNV zvoniť, v druhý vianočný sviatok veriacich z kostola jednoducho vyhnal.
Podobný incident sa stal v obci Stará Lesná, kde manželka predsedu MNV si vyžiadala kľúč od evanjelického kostola, aby sa tam náhodou nič cez Vianoce nedialo.
Dva dni predtým noví obyvatelia vyvalili zámok do kostola sekerou a vyzváňali na zvonoch, kedy sa im chcelo, takže ten kľúč bol aj zbytočný.
Odcitujeme presnejšie: „Matriky a cennejšie archiválie všetkých farských nemeckých úradov boli odvezené do Nemecka, ale že kde, to sa nevie. Ostatné spisy, ktoré tu ostali, poväčšine horliví vojaci a civili spálili alebo rozvláčili. Z Huncoviec odviezli Nemci oltárny obraz a z Veľkej Lomnice tiež. Po ostatných evanjelických zboroch je ťažko zistiť, čo odviezli a čo slovenskí kultúrni kresťania pokradli. V Tvarožnej vykradli kostol i faru, zlodejov sme zistili, ale nesmie sa im nič stať, lebo z luteráka (sutana) si údajne pani veliteľa milície chce dať alebo dala ušiť kostým. V Spišskej Belej bolo odcudzené zariadenie cirkevnej kancelárie, ktoré však bude vrátené, lebo ho odcudzil tajomník KSS, sám sa k tomu priznal. V Rakúsoch faru vykradli a z kostola oltárne rúcha spálili ruskí vojaci. Fara v Ľubici najviac utrpela po oslobodení rabovaním miestnych obyvateľov – neostalo tam nič, len steny, aj tie boli poškodené.”

Vyhadzovali knihy, spevníky
Očití svedkovia i dnes spomínajú, ako prisťahovalci z východných oblastí vyhadzovali von oknami fary nemecké cirkevné knihy a spevníky, ba dokonca jedna žena roztrhala Bibliu a vyhadzovala ju po jednotlivých stranách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš