KEŽMAROK. Na návštevníkov hradu v Kežmarku i tamojšieho múzea počas tohto leta lektorky nestačili, aj napriek súčasnej rekonštrukcii tam zaznamenali vysokú návštevnosť.
„Mali sme tu skoro 19-tisíc návštevníkov, bolo ich o 3 100 viac ako v minulom roku. Neboli sme na to pripravení, na budúci rok budeme musieť prijať viac lektoriek. Mali sme síce vstupy každú polhodinu, ale ak by tu bolo viac lektoriek, mohli by sme ich mať aj každých 15 minút, ľudí by počas nich bolo vždy dosť,“ vysvetlila Erika Cintulová, riaditeľka Múzea v Kežmarku, ktoré hrad spravuje.
Na hrade mali za júl a august mesačne o 1 500 návštevníkov viac ako za rovnaké obdobie v minulom roku.
Ujali sa špeciálne akcie
Letnú turistickú sezónu na Kežmarskom hrade otvorili tento rok na hrade 1. mája.
Vysoká návštevnosť počas letných mesiacov svedčí podľa riaditeľky o tom, že hrad i samotné múzeum sa dostáva čoraz viac do povedomia verejnosti.
„Ľudia sem prichádzali bez ohľadu na počasie, mali sme ich tu veľa, keď bolo pekne, i keď bolo počasie škaredé,“ uviedla.
Pripomenula, že do návštevnosti nie sú zarátaní tí návštevníci, ktorí prišli na hrad a jeho nádvorie na viaceré letné akcie, ako boli napríklad divadelné predstavenia, letné premietanie filmov, podujatie pri príležitosti spomienky na Slovenské národné povstanie a podobne.
„Počas nich ich sem dokopy prišlo možno až okolo troch tisíc,“ povedala Cintulová.
Veľký počet ľudí prišiel na hrad aj počas festivalu Európske ľudové remeslo, enormný záujem bol predovšetkým o Krvavé dejiny.
Tento rok ponúkli príbeh s názvom Sara, zobrazujúci príbehy kežmarských Židov počas holokaustu.
AJ popri opravách
Návštevníkov počas leta neodradila ani rekonštrukcia za viac ako 750-tisíc eur, ktorú sa na hrade podarilo rozbehnúť ešte koncom mája.
Jej súčasťou sú napríklad práce na odvlhčení hradu, reštaurátorské práce, výmena okien a dverí a podobne.
„Bolo pre nás náročnejšie skĺbiť všetko tak, aby nedošlo k nijakým problémom, no našťastie sme to zvládli bez obmedzení. Dokončovali sme tiež reinštaláciu expozície Cechy a remeslá, ukončila sa reinštalácia expozície venovanej doktorovi Vojtechovi Alexandrovi, významnému lekárovi a priekopníkovi röntgenológie v Uhorsku, a teraz pracujeme na reinštalácii expozície streleckého spolku, všetko to riešime za pochodu,“ povedala Cintulová.
V súčasnosti sa múzeum pripravuje na 100. výročie prevozu ostatkov kniežaťa Imricha Thökölyho do Kežmarku.
„Túto udalosť si budeme pripomínať počas celého týždňa od 16. do 21. októbra. Súčasťou programu bude napríklad týždeň umeleckej kuchyne v jednom z miestnych hotelov, ale aj spomienkový večer, celé to vyvrcholí 21. októbra slávnostnou konferenciou,“ vysvetlila Cintulová.
Múzeum okrem toho ponúka celoročne školám vyučovaciu hodinu s názvom Rodina Thököly a Kežmarok. „Keďže ide o významné výročie, ponúkame ju zadarmo,“ dodala riaditeľka múzea.
Zachovaný hrad
Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1463. V roku 1720 získalo hrad do vlastníctva mesto Kežmarok.
Prvé expozície tu boli otvorené v roku 1931. Dnes si návštevníci hradu môžu obzrieť viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia.
Predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok či Spolok spišských lekárov a lekárnikov.
Hrad tiež ponúka expozície o Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, dokumentuje aj vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, život rodiny Thökölyovej, ale aj židovskej komunity v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš