VYSOKÉ TATRY. Informovať seniorov o najnovších legislatívnych úpravách, povzbudiť ich k sebaobrane pred takzvanými šmejdmi, či podať im pomocnú ruku. Aj taký je cieľ stretnutí prezidentky občianskeho združenia Fórum na pomoc starším Ľubice Gálisovej so seniormi vo Vysokých Tatrách.
Prvé z nich sa uskutoční v pondelok 19. 9. o 14:30 v Dennom centre v Tatranskej Kotline, pokračovať budú až do konca týždňa aj v ďalších osadách, združenie ich pripravuje v spolupráci s mestskou políciou.
Uskutočnia sa napríklad v Tatranskej Lomnici, Dolnom a Novom Smokovci, vo Veľkej Lomnici, Novej Lesnej, ale aj v meste Svit.
„Osamelosť starších ľudí ich pri nadväzovaní kontaktov oberá o obozretnosť a potecha zo záujmu aj neznámych osôb im pridáva na dôverčivosti. Sú však veľmi vnímavou skupinou obyvateľov, čo nám vnuklo myšlienku na spoluprácu,“ vysvetlil zástupca náčelníka mestskej polície Jozef Štefaňák.
Počas septembrových stretnutí majú seniori možnosť dozvedieť sa napríklad aj to, na akej úrovni je pripomienkovanie dokumentov Európskej komisie vo veci zvyšovania dôstojnej existencie seniorov na Slovensku.
Podajú im pomocnú ruku
Občianske združenie im ponúkne priestor aj na prezentáciu vlastných názorov, rovnako im chce podať pomocnú ruku v situáciách, keď možno čelia nátlaku zo strany inštitúcií, exekútorov, vlastnej rodiny a nevedia si poradiť sami.
Ako uviedol Štefaňák, pomoc mestskej polície seniorom sa začala preventívno-bezbečnostným projektom susedských hliadok pred takmer dvadsiatimi rokmi.
„V kluboch dôchodcov, dnešných denných centrách, vznikali dobrovoľné patroly starkých, ktorých ostražité oči preventívne oťukávali neznámych cudzincov pohybujúcich sa v bytových domoch,“ informoval.
V súčasnosti ponúkajú tatranskí mestskí policajti seniorom napríklad aj participáciu na projekte boja proti šmejdom, ktorí sa podľa Štefaňáka najmä psychologickým pôsobením snažia ožobračovať klientov.
V minulosti im zase rozdávali reflexné prvky a opakovane im tiež prízvukujú vážnosť dodržiavania pravidiel cestnej premávky.
„Ako prví na Slovensku sme starkým zaviedli identifikačný preukaz Seniorkarta, v ktorom sú nakumulované životne dôležité údaje. Príručný prehľad užívaných liekov, diagnózy či anamnézy, urgentný zdravotnícky zásah urýchli. Ak závažnosť zdravotného stavu pacienta neumožní rozpamätať sa na lieky, je to vítaná zmysluplná pomoc,“ vysvetlil Štefaňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš