Korzár logo Korzár Spiš

Opravili spišský historický skvost. Pozrite si Provinčný dom

Oprava významnej pamiatky v Spišskej Novej Vsi stála milióny.

Provinčný dom v Spišskej Novej Vsi. Sídli v ňom múzeum. (Zdroj: TASR/Oliver Ondráš)
SkryťVypnúť reklamu

Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie noviny Spiša.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V meste otvorili pre verejnosť zrekonštruovaný Provinčný dom, v ktorom sídli Múzeum Spiša. Jeho zriaďovateľ je Košický samosprávny kraj.

Obnova, ktorá trvala od júla minulého roka do júna 2016, stála vyše 2,4 milióna eur. Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 percent, vo výške 10 percent zo štátneho rozpočtu SR a z finančných prostriedkov Košického kraja.

Polyfunkčný revitalizovaný múzejný objekt spĺňa európske štandardy. Stavebno-technickými úpravami boli obnovené nevyužívané časti historickej budovy, v suteréne prednáškové a klubové priestory a podkrovie, kde vznikli kancelárie pre 20 pracovníkov múzea.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Múzeum tak získalo rozsiahly priestor okolo 1 000 metrov štvorcových na jednom nadzemnom podlaží pre vytvorenie nových expozícií. Na prízemí bol obnovený historický prejazd, ktorý bude slúžiť ako nový vstup do múzea z Levočskej ulice.

Debarierizáciou a inštalovaním výťahu je umožnený prístup imobilným návštevníkom do všetkých poschodí.

História múzejníctva v meste

Múzeum Spiša, ktoré vzniklo v roku 1951, dostalo budovu hneď pri vzniku. Osídľovať ju začalo až o štyri roky neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

„Budova mala v tom čase ešte nájomníkov. Posledný sa vysťahoval až v roku 1967. Úpravy počas nášho pôsobenia boli len čiastkové. Zámer na komplexnú obnovu budovy bol vypracovaný až v roku 2010. Dnes sme opäť svedkami nemenej významného medzníka ako bol 6. január 1777, v časoch panovania kráľovnej Márie Terézie, keď sa po rozsiahlej rekonštrukcii uskutočnilo slávnostné otvorenie Provinčného domu. Sprístupnili sme nádherný objekt, aby všetkým, ktorí ho poctia svojou návštevou, priblížil bohaté kultúrne dedičstvo i prírodné krásy nášho jedinečného regiónu,“ hovorí riaditeľka Múzea Spiša Zuzana Krempaská.

Múzeum si tak tohto roku pripomína 65. výročie svojho vzniku. Ďalšie historické výročie je skutočnosť, že pred 230 rokmi, v roku 1786, sa objavila prvá správa o existencii inštitúcie múzejného charakteru na území Spišskej Novej Vsi, čo je jav výnimočný v celoslovenskom kontexte.

„Spomínané múzeum založil Martin Paltzmann, dlhoročný richtár Spišskej Novej Vsi a funkcionár Provincie XVI spišských miest. Bohatá tradícia múzejníctva v našom meste, siahajúca do 18. storočia, je záväzok i výzva pre Múzeum Spiša do budúcnosti,“ dodáva Krempaská.

SkryťVypnúť reklamu

Úvodná výstava

Na čo sa môžu návštevníci zrekonštruovaného múzea tešiť? Výstava Provinčný dom – história, architektúra, múzeum v dvoch výstavných miestnostiach na prízemí prináša všetky etapy architektonického vývoja Provinčného domu, jeho histórie od 14. storočia do dnešných čias. Venuje sa tiež histórii  múzea.

Prehliadka na poschodí je rozšírená o historické udalosti z čias Provincie XVI spišských miest, kedy bolo mesto Spišská Nová Ves sídlom provincie. Okrem iného sa tu nachádza rokovacia miestnosť, v ktorej pravidelne zasadali zástupcovia všetkých miest.

Snaha o hodnovernosť

„Snažili sme sa o autentickosť. V miestnosti sa nachádzajú repliky nábytku vypracované podľa podrobných popisov z 18. storočia. V strede je mohutný stôl zložený z troch častí, okolo neho 12 stoličiek. Pri stenách sú štyri lavice. Múzeum vlastní unikátnu kolekciu 26 obrazov z roku 1775, kedy dala všetkých richtárov a hodnostárov provincie sportrétovať Mária Terézia. Obrazy sa postupne reštaurujú. Portréty richtárov 16 spišských miest budú zdobiť steny zasadacej miestnosti,“ vysvetľuje historik Múzea Spiša Miroslav Števík.

Medzi ďalšie jedinečnosti výstavy patrí pečatidlo, ktoré je vyobrazené na portréte grófa Provincie Jónyho Tobiasa z roku 1775 a v súčasnosti sa nachádza v Spišskom archíve v Levoči.

Stretnutie spišských miest

Iba ťažko by sme našli v strednej Európy inú oblasť, kde by sa samosprávne princípy po stáročia uplatňovali v  takom rozsahu, ako to bolo na Spiši. Provincia XVI spišských miest bola posledné výsadné územie regiónu, ktoré zaniklo presne pred 140 rokmi.

„Som rád, že táto v histórii dôležitá mestská budova je opäť sprístupnená a po rekonštrukcii bude opäť slúžiť na svoje účely. V súčasnosti, keď Slovensko predsedá Rade EÚ, môžeme symbolicky ukázať, že sme my, Slováci, už pred storočiami dokázali spolupracovať, stmeľovať sa a vedeli sa dohodnúť. Mesto má zámer urobiť v Provinčnom dome stretnutie spišských miest. Miesto spišského župana ostane symbolicky prázdne a kto ho vie, možno sa raz dočká aj obsadenia,“ uzavrel primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný (Smer).

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu