VYSOKÉ TATRY. Nielen Slovákov, Čechov i Poliakov to počas tohto leta ťahalo na Chatu Plesnivec, ktorá je jediným obývateľným objektom v Belianskych Tatrách.
„Mali sme tu aj veľmi veľa Angličanov, Nemcov, ale aj zopár Afričanov,“ povedal syn miestneho chatára Ján Matava.
Návštevnosť chaty bola podľa neho počas tohto leta približne rovnaká ako vlani, evidenciu počtu návštevníkov si však na chate nevedú.
„Počas augusta dosť veľa pršalo, avšak koncom mesiaca sa vyjasnilo a chata praskala vo švíkoch, bolo tu veľmi veľa turistov, a tak sme mali aj veľmi veľa práce, “ uviedol.
Mimo sezóny len počas víkendov
Na Chatu Plesnivec v nadmorskej výške 1 290 metrov, ktorá stojí v závere Doliny Siedmich prameňov, prichádzajú podľa Matavu zväčša rodiny s deťmi, keďže ide o ľahšiu trasu.
„Horali potom chodia od nás ešte vyššie, od chaty sa dá dostať na Biele pleso, potom na Zelené pleso alebo Kopské sedlo,“ informoval.
Chata síce podľa jeho slov funguje celoročne, mimo sezóny je však otvorená iba cez víkendy a počas sviatkov.
„Mimo sezóny sem prichádza málo ľudí, navštívia nás napríklad počas Veľkej noci, no keď nasneží, niekedy sa tu počas celého víkendu neobjaví nikto,“ dodal Matava.
Zachránili ju pred zánikom
Okolo Siedmich prameňov bolo v minulosti známe hľadačmi pokladov, v polovici 18. storočia tam stála chatrč zlatokopa Drechslera.
Sprístupneniu doliny pomohlo v roku 1898 vybudovanie turistického chodníka medzi Dolinou Bielych plies a Tatranskou Kotlinou.
Takzvaný Drechslerov domček sa však rozpadol okolo roku 1930, o dva roky neskôr si tam turistickú chatku vybudoval učiteľ Tibor Gresch zo Spišskej Belej a postupne ju rozširoval.
Od roku 1954 prevzala chatku Správa Tatranského národného parku, slúžila ako výskumná základňa.
Budova potom od roku 1978 chátrala, s jej obnovou sa začalo až v roku 1993, pribudla počas nej aj nová prístavba, pričom verejnosti bola chata opäť sprístupnená v roku 1997.
Chata Plesnivec je cieľom nenáročných túr z Kežmarských Žľabov a Tatranskej Kotliny, uvádza o chate v diele Tatranské chaty – Majáky v mori skál a snehu spisovateľ Ivan Bohuš mladší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš