SPIŠ. Znenávideli svoje príbytky. Obracali sa na samosprávy s otázkami, koľko škody ešte musí veľká voda napáchať, aby sa kompetentní rozhýbali.
Obyvatelia miest a obcí, ktorí sa pri veľkých dažďoch niekoľkokrát po sebe trápili s vyhadzovaním bahna z príbytkov už zrejme môžu spávať o niečo pokojnejšie. Podľa slov odborníkov na Spiši poldre pomohli.
Bývať v dome, za ktorým vám tečie potok, je pekná predstava, ale iba dovtedy, kým neprídu silné dažde. Tu zvlášť platí – kto neprežil, nepochopí. Mestá a obce na Spiši dlhé roky bojovali s vodou
. Stačil o niečo silnejší dážď a ľudia v niektorých okresoch sa triasli strachom a čakali, kedy im veľká voda vtrhne opäť do obydlí. Búchali na dvere na najvyšších miestach, spisovali petície, až kým sa nedočkali vybudovania poldrov, teda suchých nádrží, ktoré sú schopné zadržať aj storočnú vodu.
Mestá a okolité obce v regióne Spiša postihli dve veľké záplavy. Jedna s enormnými škodami v roku 2010 a druhá hneď štyri roky po nej. Ľudia mali hlavy v smútku.
Často sa pýtali, či musí veľká voda najprv niekoho pochovať, aby si ich problémy niekto všimol.
Vodohospodári už nechceli čakať na ďalšie škody na životoch, či majetku obyvateľov vyplavených obcí a miest. Navrhli teda plán výstavby suchých poldrov, ktoré by mali záplavové vlny zachytávať. Letné mesiace ukázali, že sa osvedčili.
„Pozitívny vplyv poldrov na zachytenie povodní bol viditeľný už v tomto roku,“ uviedla Zuzana Balandová z Vojenských lesov a majetkov Slovenskej republiky.

Ochránili Kolačkov
V polovici júla silné dažde spôsobili, že stúpla hladina tokov Lomnickej rieky a Kolačkovského potoka.
„Vďaka poldrom nachádzajúcim sa na uvedených tokoch nebola obec Kolačkov ohrozená povodňami tak ako v roku 2010,“ povedala Balandová.
Obyvatelia namiesto toho, aby čakali pripravení bojovať s veľkou vodou si užívali pohodu vo svojich príbytkoch.
„Je to neopísateľný pocit, kedysi by sme už čakali s vrecami plnými piesku a teraz som doma v pohodlí sedela na gauči a pozerala film,“ povedala pani Mária S., obyvateľka obce.
Výstavba vodných nádrží
Na Slovensku sa v rámci protipovodňových opatrení preferuje výstavba retenčných (zadržiavacích) vodných nádrží. Suché retenčné nádrže, takzvané poldre, predstavujú ich vhodnú alternatívu, pretože zmierňujú niektoré negatíva vodných nádrží.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš