SMIŽANY. Žijete v šťastnom partnerskom zväzku. Prvé dieťa je na ceste. Neopísateľná radosť. Veľké prípravy. Bezproblémové tehotenstvo. Klasický pôrod. Po troch mesiacoch ale príde udalosť, ktorá vám otočí život naruby.
Pred štyrmi rokmi sa nemocnicou rozliehal plač dieťatka. Manželia Katka a Martin Hrušovskí sa tešili z nového prírastku.
„Alex sa narodil ako zdravý chlapec. Po troch mesiacoch potom prestal akoby náhle dýchať. Nebol to žiadny kolaps, len pocit akoby vám prišlo nevoľno,“ rozpráva otec Martin.
Ich kroky smerovali na pohotovosť. „Poslali nás na pozorovanie. Sami netušili, čo sa deje. Keby sa možno zasiahlo v daný čas, dnes by bolo všetko iné,“ pokračuje.
Stav sa zhoršoval
Smer Košice. Alexov zdravotný stav sa zhoršoval každú minútu.
„Pán primár povedal, že musia ihneď zakročiť, lebo je tam niečo zlé. Alex nemal priechodné črevá. Keď sme sa ho opýtali, či teraz hneď ho idú operovať, odpovedal, že už teraz je neskoro,“ spomína si Martin.
Po operácii sa príčina našla. Zamotanie čriev. Tým ale u Alexa problémom neodzvonilo.
„Tým, že nás dlho nechali v Spišskej v nemocnici, črevo odumieralo a napadlo celé telo. Trojmesačné dieťa nemá žiadnu imunitu. Napadlo imunitný systém, nastalo multiorgánové zlyhanie, prešiel si septickým šokom, zvyčajne každý druhý človek na to umiera. Pri takom malom dieťati je to zázrak, že prežil. Mal otravu krvi. Bola to jedna rana a z tej rany sa to šírilo ďalej ako chápadlá chobotnice,“ vysvetľuje Martin.
Všetko odznova
Alex ostal mesiac v umelom spánku. Rodičia netušili, čo bude nasledovať ďalej.
„Mysleli sme si, že príde domov a bude to fajn. Keď sa po mesiaci zobudil, všetko sme sa učili na novo. Kojiť, spoznávať svet, no on nereagoval. Čas ubehol a dostali sme verdikt od lekárov,“ pokračuje otec.
Jeho manželka vždy verila, že po návrate domov z nemocnice bude vývoj dieťaťa ďalej normálne pokračovať. Martin sa ale nakontaktoval na svojho známeho lekára už skôr.
„Ja som poznal doktora, ktorý mi povedal, ako to je. V nemocnici nám pravdu nepovedali. Videli, že ste psychicky, ako človek, rozbitý. Ja už som asi mesiac vedel, ako to bude. Ten doktor sa, žiaľ, nemýlil,“ spomína si Martin.
Manželku sa na to snažil upozorniť.
„Pamätám si, ako som ju pripravoval na to, aby si pripustila aj iný variant. Vôbec ma nepočúvala. Verila svojmu. Potom to prišlo. Katka si poplakala, mne tiež tiekli slzy, ale išli sme ďalej. Nezačali sme piť, ani naše manželstvo sa nerozpadlo. Bojovali sme.“
Do dvoch rokov sa neusmial
Detská mozgová obrna, ťažká mentálna retardácia, epilepsia. To je len zlomok z Alexových diagnóz.
„Nerozpráva, nechodí, nevie si chytiť hračku do rúčky. Do dvoch rokov sa vôbec neusmial,“ vysvetľuje otec.
Ako dodal, nikdy im ale nenapadla myšlienka vzdať sa ho.
„Alexík ma päť rokov, ale vyzerá ako dvojročný, má pozastavený rast, váži desať kíl.“
Často plače, bolí ho celé telo, preto absolvoval aj dve operácie Ulzibat, ktoré majú pomôcť uvoľniť svalstvo a napraviť skrátené šľachy. Jedna operácia stála do 3-tisíc eur.
„Lekári urobia malé, ale hlboké rezy do tela, aby natiahli šľachu. Je to drastické,“ zhodnotil otec.
Martin: Ostal by som aj na ulici
Všetky liečby, ktoré Alexovi pomáhajú, nehradí zdravotná poisťovňa.
„Všetko cvakáme sami. Boli sme v Šúrovciach na rehabilitáciách, tam to stálo 2300 eur. S mojím platom nehrozí, aby sme to vykryli a k tomu máme ešte štvorčlennú rodinu. Manželka je na materskej. Vždy ale nájdeme buď nadácie alebo obyčajných ľudí, ktorí radi pomôžu. Od nikoho nič neočakávame, ale keď príde aspoň nejaká kvapka, tak to poteší. Nikdy sme žiadnu pomoc neodmietli,“ povedal otec.
Alex má zriadené vlastné konto a všetky peniaze, ktoré dostáva, manželia investujú do liečby.
„Kočiare, pomôcky sú drahé, všetko stojí nad tisíc eur. Je to biznis. Mamičky chorých detí sa snažia si ich pomedzi seba za symbolické ceny prepúšťať. Zbierame aj dve percentá. Najťažšie na všetkom je zohnať peniaze, ale keby mi niekto povedal, že zožeň ešte toľko peňazí a váš chlapec bude chodiť, ja predám všetko, čo mám. Ostal by som aj na ulici, keby mu to pomohlo,“ dodal.
Chodiť už nebude
Martin je človek, ktorý vidí veci triezvo. Pri počte a závažnosti diagnóz, ktoré ich syn má, sa dá hýbať dopredu iba milimetrovými krokmi. Ako povedal, nádej ale nestrácajú.
„Vieme, že Alex už chodiť nebude, to by sa musel stať veľmi veľký zázrak. Sme radi, že vidí, počuje, reaguje na zvuky. Najväčšiu nádej vkladáme práve do rozvoja vnímania. Aj napriek tomu, že vieme, že chodiť nebude, aj tak chodíme na všetky pohybové cvičenia. Inak by mohol byť neskôr problém aj pri prezliekaní. Dennodenne s ním manželka cvičí. Sme normálna rodinka, ako každá druhá, len máme takýto problém,“ povedal.
Netreba sa báť ukázať svoj príbeh
Nepretržitá, dennodenná starostlivosť o malého Alexa ale manželov neodradila od druhého dieťaťa. Alex má sestru Kiaru.
„Veľmi mu to pomohlo. Ona mu robí detstvo. Vníma jej hlas. Ak aj má niekto prvé dieťa choré, odporúčam mu mať ešte jedno,“ povedal.
Ako dodal, kedysi sa o deťoch, ktoré majú zdravotné problémy, mlčalo.
„Boli utláčané do pozadia. Dnes sa netreba báť ukázať svoj príbeh. Zažili sme už aj ohováračky, závisť, ale ja to neriešim.“
Prídu aj ťažké chvíle
Pre rodiča je ťažké pozerať sa na utrpenie vlastného dieťaťa. Aj večný optimista Martin priznal, že nie každý deň je ružový.
„Sme šťastná rodina, ale prídu aj ťažšie dni. Mávam také smutné stavy. Do tretieho mesiaca od jeho narodenia sme zažívali pohodu, klasické vývojové obdobie a potom to naraz skončilo. Nedele mávam väčšinou ťažké. O čo všetko sme pri Alexovi prišli, teraz vidíme na dcérke. V novembri bude mať dva rôčky.“
Manželia Hrušovskí stále hľadajú nové možnosti na zlepšenie zdravotného stavu Alexa, ale väčšinu rehabilitačných pobytov si z finančných dôvodov nemôžu dovoliť.
Noviny Spiša pomáhajú, pomáhajte s nami.
Ak chcete Alexa podporiť počas roka v ďalších terapiách a rehabilitačných pobytoch, má zriadený vlastný účet vedený v OTP Banke, Spišská Nová Ves: Číslo účtu: 14484376/5200. IBAN:SK0652000000000014484376.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš