HNILČÍK. História Hnilčíka (okres Spišská Nová Ves) siaha do konca 13. storočia. Obec v dnešnej podobe vznikla v roku 1962. Založenie obce, vývoj i spôsob osídlenia podmienili bohaté ložiská železných (sideritových) a medených rúd.
Publicista a miestny aktivista Marián Jančura sa venuje histórii baníctva v regióne Spiš.
Pri dokumentácii banských, technických a sakrálnych pamiatok v obci Hnilčík v spolupráci s kolegom z Občianskeho združenia Hnilčík pre prítomnosť, pre budúcnosť Milošom Greiselom narazil na zaujímavé údaje u miestnych zvonov.
Zložité formovanie obce
„Zvony ako nevyhnutná súčasť života slovenských miest a dedín majú okrem umeleckej a historickej hodnoty aj veľkú vypovedaciu schopnosť o dobe svojho vzniku. Svedčia o existencii, respektíve o vývojových fázach miestnej farnosti a miestneho kostola ako základnej cirkevnej ustanovizne. Môžu vypovedať tiež o prepojení tunajšej komunity s mocenskými centrami regiónu, o zemepánskej závislosti, alebo príslušnosti obce do sfér vplyvu miest. Údaje na nich uvedené odolávajú času a poskytujú trvalé informácie,“ hovorí Jančura.
V prípade dnešného Hnilčíka, podľa Jančuru, získané údaje o miestnych zvonoch odrážajú zložité formovanie obce z osád historicky patriacich do dvoch sfér vplyvu: dolného Hnilčíka ako súčasti panstva markušovských Máriássyovcov a hornohnilčíckych baníckych osád ako súčasti chotára mesta Iglov, dnes Spišskej Novej Vsi.
Existencia piatich zvonov
„Pri dokumentácii hnilčíckych pamiatok sme zistili existenciu piatich zvonov. V zozname zvonov spišského regiónu známeho odborníka na zvony J. Spiritzu sú pritom uvedené len tri nepomenované zvony hnilčíckej provenciencie: z roku 1767 s priemerom 30 cm, ďalší z roku 1829 s priemerom 44 cm a tretí z roku 1889 s priemerom 74 cm,“ konštatuje Jančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš