POPRAD. Mesto Poprad vyzvalo vlastníkov pozemkov, aby v prípade, že sa na nich vyskytujú invázne rastliny a dreviny, ich bezodkladne odstránili a ďalej ich nerozširovali.
„Ich šírenie ohrozuje biologickú rozmanitosť pôvodných ekosystémov. Je potrebné ich odstraňovať hneď v počiatočnom štádiu výskytu, pretože postupne vytláčajú pôvodné domáce druhy a vytvárajú nové typy spoločenstiev,“ upozornila samospráva na internetovej stránke.
Na území Popradu sa nachádzajú invázne rastliny a dreviny, ako napríklad sumach pálkový, pohánkovec japonský, zlatobyľ kanadská, boľševník obrovský či ambrózia palinolistá, pričom väčšina sa radí medzi silné alergény.
Povinnosti vlastníka pozemku
Popradská samospráva sa snaží o odstránenie takýchto inváznych rastlín a drevín na základe zákona o ochrane prírody a krajiny.
Podľa neho je vlastník, správca alebo užívateľ pozemku povinný odstraňovať invázne druhy rastlín a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich opätovnému šíreniu.
„Úlohou mesta Poprad je vytvárať a chrániť zdravé podmienky pre občanov mesta, a preto je jeho povinnosťou upozorniť vlastníka, správcu alebo užívateľa pozemku na výskyt inváznych druhov rastlín a povinnosť ich odstraňovania, ak sa nachádzajú v jeho katastrálnom území,“ informovalo mesto.
Podľa Štátnej ochrany prírody SR predstavujú invázne druhy nepôvodné druhy, ktoré boli na územie Slovenska dovezené zvyčajne z amerického kontinentu alebo z Ázie.
Majú potenciál sa rýchlo šíriť a ovplyvňovať populácie pôvodných druhov a v prípade ich masového rozšírenia významne menia charakter biotopov a ohrozujú pôvodné druhy rastlín.
Niektoré sú známe ako alergény, iné vyvolávajú rôzne kožné poranenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš