POPRAD. Územie medzi obcami Štrba a Lučivná (okres Poprad) bolo zrejme obývané už v čase doby kamennej.
Dokazujú to výsledky systematického prieskumu v danej lokalite, ktorý archeológovia realizujú súčasne s prácami na mieste zaniknutej osady Šoldov v katastri obce Štrba. Na mieste nazývanom Za Kolombiarkom sa im podarilo identifikovať pozoruhodné archeologické nálezisko.
„Zozbierali sme tam viaceré exempláre kamennej štiepanej industrie z mladšej fázy staršej doby kamennej, takzvaného mladého paleolitu, ale aj odpad, ktorý vznikol pri ich výrobe, takzvané úštepy“ informoval Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) Nitra.
Podľa jeho slov hovoria nálezy o tom, že polohu osídlili lovci a zberači pred 40-tisíc rokmi.
Zotrvali tam dlhšie
Pravekí lovci a zberači zotrvali podľa Sojáka na danom území pravdepodobne dlhší čas v prechodných stanových prístreškoch a v mieste táboriska zhotovovali pracovné náradie.
To im podľa neho slúžilo na lov zveri, spracovávanie kožušín, opracovávanie dreva, kostí či parohu alebo na rezanie mäsa. Podrobná analýza predmetov však ukázala, že ich nie je možné zaradiť do jedného obdobia.
„Našli sa tam štiepané kamenné nástroje, ale aj kamenný nástroj, ktorý pravdepodobne vyrobila ruka neandertálca,“ uviedol.
Lokalita Za Kolombiarkom nie je podľa Sojáka v chotári pravdepodobne jedinou z obdobia paleolitu.
„V areáli zaniknutej stredovekej dediny Šoldov získal profesor Piffl ojedinelý úštep z bieleho patinovaného sicilitu, ktorý je uložený v zbierkach Podtatranského múzea,“ informoval archeológ.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš