SLOVENSKÝ RAJ. K frekventovaným výrazom, ktoré sa zvyknú v súvislosti so spomínaným národným parkom vyslovovať, patria pomenovania ako Čingov, Kláštorisko, Ďurkovec, Hornád, Tomášovský výhľad, Biely potok.
Menej sa už vie ale o tom, aký je pôvod týchto názvov.
Keď sa Slovania začali od 6. storočia usádzať na Spiši, prevzali od staršieho obyvateľstva najmä názvy pohorí a väčších vodných tokov.
Predslovanský pôvod má napríklad pomenovanie Tatier, ale aj riek Poprad a Hornád. Na druhej strane, menšie vodné toky dostali svoje nové mená od Slovanov už vo včasnostredovekom období.
Prvé mená potokov
Najstaršie písomné doklady zo Spiša sa zachovali z 13. storočia, hoci mnohé prírodné alebo sídliskové názvy vznikli oveľa skôr. V oblasti dnešného Slovenského raja sú doložené prvé mená potokov, údolí či vrchov z 13. storočia.
K obľúbeným trasám návštevníkov národného parku patrí napríklad turistický chodník od ústia Bieleho potoka (pod Tomášovským výhľadom) smerom k vodnej nádrži Klauzy.
Biely potok sa v podobe Bela (zo slovanského slova běl) spomína už v roku 1299. Týmto výrazom pomenovávali Slováci vodné toky s bielym kamenistým dnom a nie je vec náhody, že to bolo najčastejšie meno vodných tokov na Spiši, najmä v oblasti Slovenského raja a Tatier. V polohe Hrdla Hornádu, kde sa začína trasa prielomom spomínanej rieky, ústí Veľká Biela voda.
Rovnako jej meno máme doložené v podobe Bela už z roku 1294. Ľavostranný prítok Veľkej Bielej vody, oproti potoku Sokol, sa v roku 1294 uvádza ako siccus Bela (siccus, latinsky suchý), teda vo význame Suchá Belá.
Takéto prívlastky dostávali toky, v ktorých sa „strácala“ voda. Dodnes patrí k najnavštevovanejším trasám Slovenského raja chodník popri inom potoku rovnakého názvu s nástupom v Podlesku.
Starobylý pôvod majú taktiež názvy ďalších potokov. Iba desať minút od Čingova, kráčajúc prielomom Hornádu, sa nachádza poloha Lesnica.
V tomto priestore ústí rovnomenný potok do Hornádu. Jeho názov sa spomína už v roku 1293 (Lysnycha). Slováci ho takto pomenovali z toho dôvodu, že pretekal tunajšími hustými lesmi.
Nelogický názov
A podľa lesov, v tomto prípade s ich presnejším určením, dostal názov aj ďalší vodný tok. V súčasnosti ho poznáme pod zmeneným názvom Holubnica. Slováci tento potok ale spomínaným výrazom nikdy nenazývali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš