LEVOČA. V levočskom Spišskom archíve sprístupnili výstavu Kontakty Levoče a Európy (vo svetle dokumentov). Návštevníci môžu obdivovať vyše 70 originálnych rukopisných archívnych dokumentov z 15. – 20. storočia.
Výstava Kontakty Levoče a Európy (vo svetle dokumentov) v Spišskom archíve dokumentuje vzájomné prepojenie kedysi slávneho mesta a jej mešťanov s početnými európskymi samosprávami a osobnosťami.
Zaujímavú expozíciu otvorili pri príležitosti polročného predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie. Autorom výstavy je archivár František Živčák.
Výpovedná hodnota
„Cieľ výstavy je poukázať na živé kontakty kedysi hlavného mesta Spiša, Levoče, s európskymi mesta, univerzitami, cirkevnými hodnostármi a významnými osobnosťami. Výstava prezentuje výber vyše 70 originálnych rukopisných archívnych dokumentov a tlačí z rokov 1499 – 1901. Sú písané gotickým a humanistickým písmom vo vtedajšom medzinárodnom jazyku latinčina, ale aj v národných jazykoch, v nemčine, češtine, poľštine, maďarčine, francúzštine a taliančine,“ vysvetlila archivárka Slávka Samelová.
Verejnosť má možnosť nahliadnuť do starých kníh, listín, listov, spisov aj novinovej tlače. Každá z listín vypovedá o obchodných, vojenských aj rodinných záležitostiach prepojených s kráľovským mestom, ktoré sú dnes cenné informácie pre historikov.
Patria medzi ne napríklad pergamenové listiny miest Štokholm, Viedeň a Vratislav, zaslané Levoči, ktoré dosvedčujú počestný pôvod (manželský) ich mešťanov chystajúcich sa v Levoči usadiť.
Zaujme svedecká listina (1625) s pečaťou hlavného mesta Švédska Štokholm s hlavou kráľovnej, ktorá sa dodnes nachádza v erbe mesta.
Klasické pergamenové listiny
Archívne dokumenty sú sprevádzané ukážkami tlačených publikácií zo 16. – 18. storočia náboženského a encyklopedického charakteru z knižnice archívu, ktoré boli vytlačené v rôznych európskych mestách.
„Návštevníci môžu vidieť klasické pergamenové listiny spečatené autentickými privesenými pečaťami z vosku i papierové listiny opatrené pritlačenými pečaťami s clonou. To znamená, že cez papier sa do vosku vtláčalo pečatidlo,“ upresňuje Samelová.
Ukážky novinovej tlače
Výstava prezentuje listy v otvorenej forme aj zatvorené, tak ako ich dostávali prijímatelia. Raritou výstavy sú ukážky novinovej tlače zo 16. a 17. storočia a dva dokumenty s vedutami.
„Vedutou sa nazýva zobrazený pohľad na historický hrad, mesto alebo celej panorámy. Návštevníci si môžu pozrieť výučný list budínskeho cechu sedlárov pre tovariša Jána Gletkovitsa s vedutou Budína, dnes Budapešti, z roku 1821. Druhým dokumentom je výučný list tesárskeho cechu pre tovariša Jána Goldmena s vedutou Nového Jičína z roku 1785,“ vysvetľuje archivárka.
V jednej z vitrín sa nachádza odpis tlačenej novinovej správy z roku 1593 o vojensko–politickej situácii v Štrasburgu, Antverpách a Kolíne nad Rýnom.
Tlačené novinové správy z rokov 1619 – 1622 hovoria o aktuálnej situácii v rôznych európskych mestách z čias tridsaťročnej vojny.
Medzi mestami Rím, Madrid, Haag, Amsterdam, Frankfurt nad Mohanom, Brusel, Praha figuruje aj Levoča. Správa z nej krátko opisuje vojenskú situáciu v Sedmohradsku počas povstania Gabriela Betlena.
Zachované kultúrne pamiatky
Výber prezentovaných dokumentov je iba malé percento z tisícov archívnych dokumentov v Spišskom archíve v Levoči, ktoré dokazujú časté a úzke kontakty mesta a jeho obyvateľov s rôznymi časťami Európy.
Svedčia tiež o tom, že zachované kultúrne pamiatky Levoče, medzi ktoré archívne dokumenty patria, sú integrálnou súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva.
Výstava v Spišskom archíve potrvá do konca roka 2016.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš