ĽUBICA, KEŽMAROK. Starosta obce Ľubica Ján Kapolka (nezávislý) chce problém so sídliskom Juh vyriešiť spolu s Kežmarkom, tvrdí, že spoločná reč bude.
Obe samosprávy už niekoľko rokov riešia situáciu na sídlisku, ktoré je katastrálne rozdelené na dve časti, Kežmarok a Ľubicu, pričom katastrálna hranica prechádza aj bytovkami.
Problém sa týka štyroch bytových domov a zhruba štyritisíc obyvateľov.
Kežmarský primátor Ján Ferenčák (Smer) zvolal na utorok večer do Kežmarku stretnutie, na ktorom sa malo hovoriť o možnom riešení, starosta na ňom ale chýbal, pre médiá v stredu povedal, že pozvanie nedostal.

Na spor doplácajú ľudia
Sídlisko Juh bolo postavené v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď bola Ľubica ešte mestskou časťou Kežmarku.
V roku 1992 sa obec osamostatnila a časť tohto sídliska jej pripadla.
Katastrálna hranica rozdeľujúca sídlisko však znepokojuje obyvateľov tohto územia.
Ak má niekto napríklad byt na tejto hranici, kuchyňa sa nachádza v Ľubici a obývačka v Kežmarku.
Byty si tak ich obyvatelia podľa Kapolku nemôžu odkúpiť, rovnako nemôžu byť ani zatepľované a podobne.
Primátor spolu so starostom otvorili tému dlhoročného problému počas stretnutia na začiatku septembra, ešte v apríli boli za týmto účelom zriadené aj pracovné skupiny v oboch samosprávach.

Komisie sa ešte nestretli
Zástupcovia tej kežmarskej na utorkové stretnutie prišli, predstavitelia druhej strany nie. Podľa starostu Ľubice sa tieto komisie aj napriek tomu, že by mali riešiť problém, doteraz ani po takmer polroku nestretli.
Kežmarský primátor utorkovú absenciu zástupcov komisie počas stretnutia označil za možný signál neochoty otvorene diskutovať na túto tému.
„Z našej strany sme sklamaní, pretože sme očakávali otvorenú diskusiu,“ reagoval v utorok večer Ferenčák.
Primátor a starosta sa však ani počas prvého stretnutia ešte v septembri nevedeli dohodnúť na riešení, kým kežmarská samospráva hovorí o spornom území a zastáva komplexné riešenie, obec chce usporiadať predovšetkým bytovky.
„Myslel som si, že urobíme poriadok s bytovkami, ktorými prechádza katastrálna hranica, ich obyvatelia majú problém, chceli sme pomôcť im,“ povedal v stredu Kapolka.
Podľa neho je možné, aby napríklad dve bytovky pripadli Ľubici a dve Kežmarku.

Kameň úrazu
Kežmarok by chcel, aby celý Juh spadal pod mesto, a to až po Tvarožniansky potok, s tým však starosta obce Ľubica nesúhlasí.
Primátor uviedol, že s obcou sa chce dohodnúť tak, aby ani jedna strana neprišla ani o meter štvorcový.
Ako povedal, mesto by chcelo od obce odkúpiť celé sporné územie, ak by sa podarilo stanoviť cenu akceptovateľnú oboma stranami.
Druhou možnosťou je podľa neho zámena území. Územie by podľa Ferenčáka malo mať jedného správcu a sídlisko by nemalo ostať rozdelené, takýmto spôsobom sa podľa neho nepodarí zabezpečiť rozvoj územia.
„Toto územie nevieme rozdeliť, je to jedna infraštruktúra, má sa rozvíjať spoločne,“ povedal.
Podľa neho by sa v prípade korektnej dohody mohlo podariť vyriešiť 25-ročný problém pravdepodobne aj za tri mesiace.
„Ak dohoda nebude, mesto bude iniciovať zmenu zákona o obecnom zriadení s tým, že sa bude snažiť zabezpečiť pre občanov dôstojný život na tomto území. Nemôžeme totiž akceptovať to, že 25 rokov do tohto územia nemôžeme investovať, budovať parkoviská a podobne, a však ponechať sídlisko ďalších 25 rokov, kým nespadne, to tiež nie je úmyslom. Mala by tu nastúpiť rozumná politika a dohoda,“ povedal pre médiá Ferenčák.
Starosta obce sa v stredu k možnej zmene zákona, o ktorej hovoril Ferenčák, zatiaľ vyjadriť nechcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš