BRUTOVCE. Stredoveký kostol v Brutovciach v Levočskom okrese získal Cenu CE.ZA.AR. Citlivý prístup obnovy interiéru sakrálnej pamiatky stredovekého kostola zaujal medzinárodnú porotu.
Rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca v Brutovciach sa uchádzal tohto roku o dve významné ceny – Cenu Arch a CE.ZA.AR.
V 15. ročníku Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE∙ZA∙AR 2016 v kategórii Obnova a prestavba prisúdila odborná porota začiatkom októbra ocenenie brutovskému kostolíku.
Výsledky architektonickej súťaže Cena Arch budú známe 10. novembra.
Porotcov oslovil zaujímavý príklad zásahu v historickej sakrálnej stavbe, ktorý disponuje novým autorským vkladom v dialógu s pôvodným prostredím.
Jednoduchým riešením, s citlivým prístupom na súvis s okolím a historickým odkazom sa architektovi Tomášovi Bujnovi z Novej Lesnej (okres Poprad) podarilo obnoviť interiér kostola zo 14. storočia.
Základom dobrá spolupráca

Prvoradú zásluhu na rekonštrukcii interiéru kostola má miestny kňaz Pavol Zaťko, ktorý s Bujnom spolupracuje desiatku rokov a obnovu pamiatky inicioval po nástupe na nové miesto pôsobenia.
„S prestavbou kostola sme začali pred tromi rokmi s finančnou podporou ministerstva kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom. Postupne sa kompletne rekonštruoval interiér,“ povedal Zaťko. Rekonštrukcia si vyžiadala 50-tisíc eur, z toho 20-tisíc poskytol štát.
Celkovú obnovu kostola vyvolala rozsiahle znehodnotenie zavlhnutého muriva vo vnútri a tiež nevyhovujúci stav podlahy.
Neutešený stav hrubej stavby dotvárali novodobé pseudogotické dvere, niekoľko jednoducho tvarovaných podstavcov pre sochy či nové vitráže gotických okien.
Pred opravou výskum
V súčinnosti s Krajským pamiatkovým úradom Prešov a Levoča po odstránení novodobej podlahy a zavlhnutých omietok vykonali reštaurátori archeologický výskum interiéru a reštaurátorský prieskum zvyšných omietok v celom kostole.
"Na stenách sú pôvodné gotické omietky a my sme boli zvedaví, či nenájdeme fresky. Žiaľ, neobjavili sme ich. Pod chórom sa ale nachádzajú dva konsekračné kríže, ktoré sú na omietke viditeľné,“ dopĺňa miestny kňaz.
V kostole sa postupne odstránila vlhkosť zo stien a podláh, vymenila dlažba uložená v betónovom podklade a nahradila za prírodný pieskovec. Nedotknutá zostala len podlaha vo svätyni.
Nasledovalo očistenie empory (ľudovo chór), osadenie dreveného schodišťa, rekonštrukcia elektroinštalácie, obnova omietok a nakoniec výroba lavíc s dômyselným vyhrievaním.
Postupne boli navrhnuté a vymenené niektoré nevyhovujúce dvere vrátane ich kovania a ďalšie drobné prvky kostola.
Fakty
Patrónom obce Brutovce je sv. Vavrinec, ktorému je zasvätený aj rímskokatolícky gotický kostol.
Pochádza z 1. polovice 14. storočia, prestavaný bol v rokoch 1779 až 1784 a neskôr v 20. storočí.
Murovaný jednoloďový objekt postavilo miestne obyvateľstvo v úctyhodnej nadmorskej výške 863 m. n. m.
Brutovský kostol je tak najvyššie položeným stredovekým kostolom na Slovensku a zrejme i v rámci okolitých rovinatejších štátov.
Nachádzajú sa v ňom pomerne zachovalé gotické plastiky zo 14. a 15. storočia.
Z vnútorného zariadenia kostola pochádza vzácna gotická socha Panny Márie zo 14. storočia, gotická polychrómová drevorezba Panny Márie s Ježiškom z 15. storočia a kamenná krstiteľnica zo začiatku 16. storočia.
Za zmienku stojí aj gotický zvon z roku 1524 od Andreja Illenfelda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš