KEŽMAROK. Bývalé kráľovské mesto kedysi skrášľovali tri kostoly. Kostol sv. Michala, ten najstarší, kostol sv. Alžbety, ktorý patril nemeckým kolonistom. Oba murované. A kostolík sv. Kríža, ktorý je síce drevený, ale už sa uvažovalo o jeho prestavbe z kameňa.
Je totiž najbezpečnejší a stojí uprostred obrovského námestia, ktoré vytvára západná časť Starého trhu, južná časť dnešnej Ulice Dr. Alexandra a východná časť Hlavného a Hradného námestia.
Kedy došlo v Kežmarku k prestavbe dreveného kostola sv. Kríža na kamenný, to sa presne nevie.
Historici hovoria, že už v 2. polovici 13. storočia, ale najneskôr na prelome 13. a 14. storočia. Kostol dlho svoj tvar nemal, onedlho ho zase prestavali, lebo sa stal mestským kostolom. Sv. Michal bol za mestom, hrozilo mu akékoľvek nebezpečenstvo a kostol sv. Alžbety bol nevedno prečo darovaný lendackým krížovníkom.
Postavila ho rodina Zápoľských
Vzhľad mesta sa zmenil po vpáde husitov roku 1433. Postavili sa nové ulice, veď miesta bolo dosť, a na rad prišla ďalšia a v podstate konečná prestavba kostola v modernom gotickom slohu.
Tá sa začala roku 1444. Pri prestavbe kostola sv. Kríža pomáhala finančne rodina Zápoľských, ktorá postavila v Kežmarku aj hrad (prvýkrát sa hrad spomína roku 1463).
Pamiatkou na nich je malý vchod do kostola z južnej strany – nájdeme v ňom rok 1486, erb Kežmarku, ale aj erb rodiny Zápoľských.
Bratia Imrich a Štefan Zápoľskí neboli len majiteľmi kežmarského hradu, ale zastávali postupne úrad spišského župana a boli aj krajinskými hodnostármi.
Patrili údajne k najbohatším veľmožom v krajine.
Prestavba sa ukončila v roku 1498, letopočet nachádzame nad hlavným vchodom. Nie je však vylúčené, že na detailoch sa pracovalo aj v ďalších rokoch.
Kým Kežmarok horel, stráže spali
Kostol sv. Kríža od začiatku svojej existencie bol zasvätený Povýšeniu sv. Kríža.
Dlho však pokoj nebol. Obrovský požiar v Kežmarku vypukol nad ránom 28. októbra 1521. Bol zrejme založený, lebo sa rozhorel naraz až na troch miestach.
Najhoršie bolo, že zaspali aj mestské stráže a zobudili sa, keď už bolo neskoro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš