SPIŠ. Viac ako 67 percent mladých do veku 34 rokov sa na Slovensku nechce osamostatniť a užíva si výhody takzvaného mama hotela.
Peňazí nemáme nazvyš. Nemôžeme si vziať hypotéky. Máme doma navarené, upratané. Slovensko si so sebou už viac rokov nesie nelichotivú štatistiku. Podľa viacerých údajov sa mladým ľudom v našej krajine akosi z rodičovského domu odísť nechce.
Stali sme sa krajinou s najvyšším podielom mladých ľudí vo veku od 18 do 34 rokov, ktorí žijú v domácnosti svojich rodičov.
Skúsená sociologička tvrdí, že problémom nie je pohodlnosť mladých, ale nedostatok príjmu, nedostupnosť bývania, či málo bytov.
Aj mladí na Spiši sa boria s problémom bývania.
Priemerný vek, kedy mladí opúšťajú teplo svojho rodného domova, je v porovnaní s inými krajinami Európskej únie oveľa vyšší. Takmer 31 rokov. Vyšší priemerný vek, kedy sa mladí osamostatňujú, má už iba Chorvátsko. Takzvaný mama hotel je u nás využívaný často.
Aj Monika K. (29) z Popradu býva u svojich rodičov. Aj keď prácu má, nad osamostatnením sa zatiaľ zamýšľať nemôže.
„Neviem si predstaviť, ako by som vykryla všetky náklady spojené s bývaním,“ priznala.
Rodičom na nájom prispieva nižšou sumou. Ako sama hovorí, osamostatniť by sa chcela až po tom, čo sa jej podarí vybaviť hypotéku.
„Nechcem chodiť po podnájmoch. Pod Tatrami za ne pýtajú veľké peniaze. Za dvojizbový byt aj okolo 200 eur bez energií. Z tých peňazí by som si radšej mohla platiť hypotéku a bývať vo svojom,“ povedala.
Obracia každé euro
Bývanie u rodičov Monika považuje za veľkú výhodu. Partnera zatiaľ nemá a nevie si predstaviť, že by ju po návrate domov z práce nikto neprivítal.
„Pracujem ako predavačka v jednom z obchodných centier v Poprade. V práci som od rána do večera. Bývanie u rodičov má veľké výhody. Často mám doma navarené, veci vyžehlené a hlavne, keď prekročím prah domu, mám sa s kým porozprávať,“ povedala.
Pohodlnosť ale nie je ani zďaleka dôvod, pre ktorý sa neplánuje odsťahovať.
„Keď dostanem výplatu, akú dostanem, tak pozerám na každé euro, ktoré niekam investujem. Hypotéku si ešte dovoliť nemôžem, keďže som len pred pár rokmi skončila školu,“ povedala.
Mladým chýbajú istoty
S rodičmi býva aj Michal Petrašek (28). Ako sám tvrdí, rád by už býval vo svojom. Strach ho ale nepustí.
„Mám obavu z toho, že by som sa na niekoľko rokov zaviazal banke na úver. Dnes mladí nemajú žiadne istoty. V pondelok máte prácu a o mesiac vás môžu bez problémov nahradiť,“ vysvetľuje.
Ako dodal, ak by mal v našej krajine väčšie istoty, už dávno býva sám.
„Pracovať som začal hneď po skončení strednej školy. Nie som lenivý. Priznám sa ale, že zatiaľ sa mi nepodarilo dopracovať sa k zárobku, ktorý by vykryl hypotéku. Je to smutné,“ uzavrel.
Život s hypotékou
Novovešťanka Katarína K. má 24 rokov. Vlani si na hypotéku kúpila jednoizbový byt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš