POPRAD. V Poprade sa opäť začína hovoriť o probléme s hazardnými hrami a rovnako aj možnej petícii v tejto súvislosti.
„Som potešený z informácie, ktorá zaznela v televízii, že sa chce celoslovensky riešiť hazard. Rušenie hazardných hier v jednotlivých mestách sú skôr také čiastkové riešenia a niekedy výkriky do tmy, ako napríklad, keď sa zrušia v jednom meste a o dvadsať kilometrov ďalej sa to nezmení, napríklad, zrušia sa v Kežmarku a prídu do Popradu,“ povedal primátor Jozef Švagerko, ktorý zdôraznil, že ideálne riešenie je celoslovenské riešenie.
Viceprimátor Pavol Gašper je spolu s niektorými popradskými poslancami za zorganizovanie petičnej akcie proti hazardným hrám.
Príjem financií do mestského rozpočtu v Poprade za prevádzkovanie hazardných hier na jeho území predstavuje 486-tisíc eur, uviedol primátor.
„Viem, aký je príjem do mesta, ale stavať to na tragédii ľudí nechceme. Verím, že dokážeme zabezpečiť fungovanie mesta bez toho, aby sa tu hazard prevádzkoval,“ uviedol.
Problém však vidí v zozbieraní dostatočného počtu podpisov, pod petíciou sú potrebné podpisy 30 percent oprávnených voličov
. „Zozbierať to v Levoči či v Starej Ľubovni je oveľa jednoduchšie ako v Poprade,“ povedal.

Dávky končia v automatoch
Práve v týchto mestách už po petíciách poslanci hazardné hry zrušili, v Starej Ľubovni ešte koncom minulého roka, v Levoči v máji tohto roku s platnosťou od nasledujúceho roku.
Neznamená to však okamžitý odchod herní z mesta, prevádzkovatelia, ktorým bola udelená individuálna licencia na prevádzkovanie hazardnej hry, s tým skončia až po skončení platnosti licencie.
„Je to tragédia, keď človek dostane štátnu dávku a on ju hodí do automatu. S tým nemôže nikto súhlasiť,“ uviedol primátor. Pripomenul však aj zvyšujúci sa počet internetových hazardných hier. Obáva sa tiež, že hazard sa dostane aj do iných sfér. „Je to celospoločenský problém a problém celého Slovenska,“ zopakoval.
„Chcel by som ísť cestou zdravého rozumu, a zdravý rozum hovorí, že hazard nie je dobrý. Som zástancom toho, aby hazard nebol a všetky argumenty, ako napríklad finančné, neobstoja,“ povedal popradský viceprimátor Gašper, podľa ktorého majú rovnaký názor aj viacerí mestskí poslanci.
Ako ďalej uviedol, nemyslí si, že petíciu bude organizovať mesto.
„Určite je potrebné urobiť dobrú právnu analýzu, právny podklad, urobiť dobrú organizáciu samotnej petičnej akcie,“ pripomenul Gašper s cieľom zabrániť tomu, aby sa nezopakovala strata petičných hárkov, ako sa to stalo v Bratislave ešte v auguste tohto roka.

Rafaj: Najhoršie možné riešenie
Zákaz hazardu v mestách je podľa riaditeľa občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify Rafaela Rafaja najhorším možným riešením problémov týkajúcich sa hazardných hier, lebo vytvára a podporuje nezákonný hazard a vyháňa hráčov na nikým nekontrolovaný internet.
Ako ešte začiatkom tohto týždňa uviedol, zhodli sa na tom účastníci odbornej konferencie v Bratislave s názvom Ako ďalej hazardné hry? – Legislatíva - Perspektíva – Regulácia, ktorá sa konala v pondelok 10. októbra. Podujatie podľa neho otvorilo vecnú a objektívnu diskusiu o zmysluplnom nastavení pravidiel ďalšieho fungovania hazardných hier na Slovensku.
Ako tiež uviedol, poslanci, ktorí budú rokovať o novele zákona o hazardných hrách, by mali využiť nielen odborné výstupy na spomínanej konferencii a objektívne údaje expertov, ale aj negatívne skúsenosti zo susedného Česka a ďalších krajín v Európe, ktoré „namiesto odborných a objektívnych kritérií pri regulácii hazardu zvolili cestu populizmu a neúmerné reštrikcie“.
Rafael pripomenul, že novela chce riešiť najväčšie problémy týkajúce sa hazardu, napríklad obmedzenie počtu herní, zákaz prevádzok výherných automatov v krčmách či zákaz prístupu mladistvých, patologických hráčov a sociálne odkázaných občanov k hazardným hrám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš