MARGECANY. Okrúhle 80. výročie železničnej trate Margecany - Červená Skala oslávili na železničnej trati nostalgickou jazdou. Na trase Košice - Margecany - Gelnica - Mníšek nad Hnilcom a späť v sobotu ráno o 08.15 h organizátori vypravili historické motorové vlaky.
Historická súprava červených "motoráčikov" typu M 131, takzvaných Hurvínkov, vyštartovala z košickej hlavnej železničnej stanice.
Po príchode do Margecian vlak pokračoval ďalej a prešiel aspoň časť jednej z najnáročnejších železničných tratí na Slovensku v úseku Margecany - Červená Skala.
"Bola to najnákladnejšia a technicky najnáročnejšia stavba budovaná po prvej svetovej vojne v Československu. Do dnešných čias sa zachovali prakticky všetky pozemné stavby a trať je prevádzkovaná takmer v pôvodnej línii s výnimkou menších preložiek," uviedol železničný historik Jiří Kubáček.
Na trati, ktorej výstavbu poznačila hospodárska kríza, pracovalo 9700 robotníkov.
Do prevádzky ju uviedli 26. júla 1936.
Trať preslávili mosty aj tunel
Podľa Zuzany Lehotskej z Klubu historických koľajových vozidiel pri Rušňovom depe Haniska pri Košiciach trať preslávilo 281 mostov, ale aj špirálový tunel s viaduktom pri Telgárte.
Vlakom sa v sobotu účastníci previezli len v úseku Margecany - Mníšek nad Hnilcom, ktorý má však pre železničných nadšencov z Košíc symbolický význam.
"Práve v tomto úseku bola totiž pôvodne vybudovaná úzkorozchodná železnica s rozchodom jeden meter, po ktorej premávali aj súčasné vagóny a parný rušeň Katka z Košickej detskej historickej železnice. Až neskôr bola trať prestavaná na normálny rozchod, čím sa vozidlá stali nepotrebnými a niektoré z nich sa dostali do Košíc na vtedajšiu Pioniersku železničku," spresnil riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský.
Spiatočný historický vláčik z Margecian do Košíc odchádza o 18.05 h.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš