KEŽMAROK. Mária Molendy je historička odievania. V dome z 19. storočia v Poľskom mestečku Nowy Sacz premieňa kusy látok na historické odevy. Jej diela môžete vidieť v kežmarskom múzeu.
Kedysi by sa ženy bez pomoci iných neobliekli. Po boku svojich partnerov museli vyzerať čo najviac reprezentatívne. Vo výstavnej sieni múzea v bývalom kráľovskom meste sa dozviete, že ženy to s obliekaním nemali jednoduché.
Šaty robia človeka. V 19. storočí táto veta platila doslovne hlavne pre ženy.
„Boli módny doplnok muža. Vyžadovalo sa, aby bol ich odev noblesný, a podľa toho sa vedelo, k akej vrstve tá žena patrí. Podľa materiálu, podľa toho, ako bol odev zdobený, podľa šperkov,“ povedala Erika Cintulová, riaditeľka múzea v Kežmarku.
Rýchle módne zmeny
19. storočie bolo veľmi hektické a to platilo aj pri móde, ktorá prešla častými obmenami.
„Mali sme obdobie krinolín, bolo tu prvé obdobie turnýr, až v závere 19. storočia sa móda zjednodušovala,“ vysvetľuje Cintulová.
Ženy museli jednoducho vyzerať čo najlepšie. Aj preto by si vtedy život bez korzetov nevedeli predstaviť. „Aj napriek tomu, že to lekári kritizovali, lebo pri ich nosení dochádzalo k deformácii kostí. Upustilo sa od nich až neskôr,“ povedala riaditeľka.
Bez pomoci by sa neobliekli
Cieľ výstavy je poukázať práve na to, že ak by v tom čase ženy pri sebe nemali niekoho, kto by im s obliekaním pomohol, chodili by zrejme bez šiat.
„Chceme, aby si ženy uvedomili, aké je ľahké sa teraz obliekať. V tom čase to mali jednoduché slúžky, ktoré nemali zložitý odev, ale keď hovoríme o meštianskej a šľachtickej vrstve, nebolo možné, aby sa dáma sama obliekla. Stále potrebovala mať niekoho, kto ju zašnuroval a doplnil jej časti, ktoré tam majú byť, aby bola tip-top,“ vysvetlila Cintulová.
Jednoduchšie to mali páni. Ich móda sa veľmi neodlišovala od súčasnej.
„Pánska móda neprešla zmenami. Ten odev je jednoduchý, strihy sa nemenili,“ povedala Cintulová.
Precestovala svet
Výstavu dobového odevu pripravilo múzeum v spolupráci s poľskou historičkou odievania Máriou Molendy, ktorá v minulosti pripravila rekonštrukciu odevu aj pre Beátu Lasku či Alberta Laskyho.
„Precestovala celý svet, všetko má zachytené, od spodnej bielizne až po módne doplnky. Je v tomto smere veľká odborníčka. Keď sme boli prevziať výstavu u nej v Poľsku, má v dome jednu miestnosť s regálmi, na nich látky a rozšité historické kostýmy. Robí práve na rekonštrukcii šiat podľa obrazu Leonarda da Vinciho,“ prezradila riaditeľka.
Pár šiat našli múzejníci aj vo vlastných zbierkach. „Je to veľká vzácnosť, čím starší odev tým väčšia. Šaty sa vtedy zvykli buď prešívať alebo sa nosili až dovtedy, kým sa nezodrali,“ uzavrela Cintulová.
Módne skvosty nájdete vo výstavnej sieni múzea na ulici Dr. Alexandra až do 16. decembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš