KEŽMAROK. Na pohľad jednoduchým domom č. 55 končí v Kežmarku západná časť Hlavného námestia. Z vonkajšej strany ľudí na ňom upúta len kovová vývesná tabuľa s nápisom Múzeum. Vo vnútri ale nájdete rôzne skvosty aj nábytok s príbehom.
Hovorí sa dokonca, že v dome straší.
Typická spišská meštianska jednoposchodová stavba má šindľovú strechu so štítom a lomenicou a pomerne hladkú omietku bez akýchkoľvek ozdôb.
Zvonka to v podstate nie je žiadna mimoriadna krása, ale stačí vkročiť do nádhernej klenbovitej chodby, obdivovať staré truhlice, mreže, vývesné znaky remeselníkov, a potom ísť z miestnosti do miestnosti na prízemie i prvé poschodie a predstavovať si, ako to asi vyzeralo v domoch v 17., 18., 19., alebo aj 20. storočí.
Je smutné, že túto nevšednú krásu poznajú viac turisti zo zahraničia než domáci.
Dom na jednom konci námestia v Kežmarku je pôvodne gotický, pravdepodobne bol postavený ako ostatné domy tejto časti ulice po odchode husitov roku 1433, keď sa začali stavať nové ulice aj v blízkosti kostola sv. Kríža, ku ktorému smerovali napodiv práve zadné časti týchto stavieb.
O gotike svedčia zvyšky ozdobného stĺpu i niektoré detaily, ale žiaľ dom bol párkrát prestavaný, dokonca ešte aj v 19. a 20. storočí.
Býval v ňom zlatník
Poznáme pár zaujímavých obyvateľov tohto domu. Koncom 17. storočia patril rodine zlatníka Daniela Haltza. Jeho priezvisko sa písalo aj Halz alebo Halcz, kedysi totiž nezáležalo na jednoznačnosti mena.
O tom, že tam žil svedčí dodnes stropný trám z r. 1698 s vyrezávanými iniciálami DH nad rezbou kalicha, znaku zlatníkov.
Po stranách kalicha je číslica letopočtu 16 a 98.
V Kežmarku sa Haltz spomína v rokoch 1686 – 1720. Hoci o tomto významnom zlatníkovi vieme veľmi málo, jeho diela, hlavne cirkevné nádoby, sa zachovali v Kežmarku dodnes.
Nie je vylúčené, že renesančný kamenný portál dvier domčeka, ktorý je hneď v uličke vedúcej pri tomto dome, patril práve k Haltzovmu domu.
Hviezdoslavov učiteľ
V 19. stor. v dome býval Štefan Palcsó (1826-1895), profesor lýcea a historik, ktorý učil viacerých budúcich slovenských literátov. Jeho miláčikom bol napríklad vynikajúci študent Pavol Országh Hviezdoslav.
Po otcovi prevzal dom syn Štefan, kežmarský notár. Po jeho odchode v dome žil až do povojnového odsunu nemeckého obyvateľstva Emil Klein (1899 – 1980), maliar a básnik, ktorý písal aj v spišskom nárečí a vyučoval na chlapčenskej meštianskej škole.
Skonfiškovaný mestom
Po II. svetovej vojne bol dom skonfiškovaný a dostal sa do vlastníctva mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš