Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 23. marec, 2019 | Meniny má Adrián

Víťaza Zimmermanna z Kluknavy motivuje bežecký fenomén Zátopek

Nevľúdne počasie poznačilo účasť na 11. ročníku Behu ulicami obce Smižany.

Ilustračné.Ilustračné.(Zdroj: archív)

SMIŽANY. Nevľúdne sychravé a daždivé počasie počtom poznačilo účasť v žiackych a dorasteneckých kategóriách na 11. ročníku Behu ulicami obce Smižany, ktorý sa už tradične konal uprostred októbra.

Naopak, v kategóriách dospelých bolo štartovné pole počtom primerané termínu, účasť veľmi pekná. A kvalita poriadne vysoká – popredné miesta brali pretekári, ktorí sa presadzujú nielen v rámci Slovenska, ale i na medzinárodnom poli.

Oproti minulému roku športová úroveň oveľa vyššia – vlaňajší víťaz, vekom veterán 42-ročný Ukrajinec Anatolij Malyy sa na 10 km dlhej trati musel skloniť nielen pred „bežeckým objavom sezóny“ 31-ročným Mariánom Zimmermannom z Kluknavy, ale i pred 38-ročným Poliakom Andrzejom Dlugoszom.

Pomyselný stupeň víťazov v absolútnom poradí bez rozdielu veku tak mal medzinárodné zastúpenie bežcov z troch krajín.

Víťaz Marián Zimmerman to však nemal také jednoduché ako na väčšine predchádzajúcich podujatí – do cieľa dobehol s náskokom sedem sekúnd.

Dôvodom bola jeho účasť v Košiciach na Medzinárodnom maratóne mieru pred rovnou desiatkou dní, kde pri svojom prvom maratónskom štarte podal heroický výkon a dobehol ako tretí najlepší Slovák v úžasnom čase 2:40 hod.

Po tomto náročnom behu mu tréner Martin Holečko naordinoval mesačný oddych s jedinou výnimkou – účasťou na tomto podujatí.

Maratónsku trať však tento sympatický otec rodiny, povolaním psychológ, cítil v nohách ešte i v Smižanoch.

Už si sa po maratóne v Košiciach spamätal? Môžeš niečo povedať o svojich pocitoch?

„Prvých päť dní po odbehnutí maratónu bolo veľmi zlých. Dával som sa dokopy, aby som vôbec mohol normálne fungovať, nieto ešte behať. Toto bola moja prvá bežecká skúsenosť od maratónu, zároveň aj posledná. Na celý október plánujem iba regeneráciu a oddych.“

Po takejto skúsenosti pôjdeš ešte nejaký maratón?

„Ale áno. Bola to naozaj dobrá skúsenosť. Veď aj slávny bežec Zátopek povedal, že kto chce vyhrať, nech beží desiatku, ale kto chce niečo zažiť, nech si ide zabehnúť maratón. Naozaj – v Košiciach to bolo skvelé.“

Takže – využívaš pri svojich tréningoch a pretekoch odkaz Emila Zátopka?

„Áno. Veď Emil Zátopek bol bežecký fenomén a v mojich očiach stále jeho bežecká osobnosť zostáva.“
Po trojici medailistov, ktorí spolu bojovali od štartu takmer až po cieľ, na celkovej štvrtej pozícii dobehol 21-ročný Pavol Orolín zo Spišského Bystrého v drese novovzniknutého Bežeckého klubu Poprad. Neustále sa zlepšujúci mladík zároveň vybojoval bronz v kategórii do 39 rokov.

Čomu pripisuješ takého úžasné zlepšenie?

„Určite sú to tréningy, makanie na sebe. Vidieť to i dnes – na 10 km som si zlepšil svoj čas o celú minútu.“

Predpokladáme, že s dnešným výkonom si mimoriadne spokojný. Či sa vyskytlo niečo, čo ti nevyšlo?

„Dnes mi počasie celkom sadlo, hoci bolo trochu studenšie, ale mne to vôbec nevadilo. Bolo všetko super.“
O vysokej úrovni podujatia svedčí i skutočnosť, že niekoľkonásobný víťaz tohto behu z minulosti, dnes už 39-ročný Popradčan Jozef Dubašák na vyššie menovaných pretekárov tempom nestačil a po odbehnutí 8 km vzdal: „Je to môj druhý pretek v živote, ktorý som vzdal. Dnes mi to však naozaj nešlo.“

Ďalšie pozície v celkovom poradí obsadili vekom veteráni – obaja zo Spišskej Novej Vsi, 45-ročný Štefan Sumerling a 40-ročný Tomáš Kamas. Spokojní však boli obaja – vo veteránskej kategórii získali striebro a bronz za suverénnym Ukrajincom Malyyom.

„Spolu sme išli deväť kôl, v desiatom si Štefan vytvoril náskok zhruba päť až desať sekúnd, ktorý si udržiaval až do cieľa. Počasie nasvedčovalo tomu, že počas celého preteku bude pršať, bežcov to ale neodradilo a účasť na preteku bola pekná,“ komentoval priebeh podujatia mladší z dvojice Spišiakov.

Za zmienku stojí i ďalšie z vystúpení päťdesiatnika Petra Hritza, starostu obce Nová Lesná, bývalého československého a slovenského reprezentanta v atletike, známeho v poslednom čase viac ako nordic walkera. Svojím časom i umiestnením naznačil, že to s návratom do bežeckého súťažného poľa zrejme myslí vážne.

Po behu v Prahe a Spišských Vlachoch, kde životné jubileum oslavoval behom, dal o sebe počuť i v Smižanoch. Na víťaza kategórie Poliaka Kobajla síce nestačil, striebornú priečku však získal presvedčivo.

Ďalší bežecký comeback?

„Dúfam, že áno, hoci hlavná bežecká sezóna sa už o chvíľu končí – boli to také posledné preteky.“

Chystáš sa ešte aj na nordic walking?

„Áno, 5. novembra štartujeme na medzinárodných majstrovstvách Poľska v maratóne na nordic walking, kde sa už dlhšiu dobu chystáme.“
Medzinárodné zloženie mal stupeň víťazov i v najstaršej kategórii mužov od 60 rokov, kde medailové umiestnenie vybojoval Poliak Liznicki, Ukrajinec Kazanin a Slovák Peter Pavol zo spišskej obce Bystrany.

Medzi ženami na polovičnej trati oproti mužom dominovali Prešovčanky. Rýchlejšia bola mladšia z nich, 26-ročná Veronika Dugasová reprezentujúca MARAS team:

„Som tu prvýkrát a veľmi som spokojná, pretek som ukončila úspešne. Počasie vyšlo – síce pršalo, ale dalo sa.“
Striebro v celkovom poradí a zároveň veteránske zlato pripadlo minuloročnej víťazke 42-ročnej Erike Ondrijovej v drese MTČ Vyšná Šebastová, bežiacej tiež desať dní po maratóne v Košiciach: „Ja som tu už druhýkrát. Počasie sa mi zdalo trochu lepšie ako minulého roku, dážď mi máličko vadil, ale inak všetko v poriadku. Po maratóne v Košiciach som sa necítila dobitá, dnešný beh som zvládla v pohode.“

Ako tretia preťala cieľovú pásku 44-ročná Zuzana Šucová z Novej Lesnej, zároveň druhá medzi veteránkami. Verejnosť ju v poslednom čase vníma viac ako nordic walkerku.

„Som tu prvýkrát. Som spokojná, lebo tu boli rýchle bežkyne a mohla som sa s nimi pekne potiahnuť, takže som bežala v takom dobrom tempe, ktoré by som si sama nevedela udať.“

Môžeš porovnať nordic walking a behanie? Na čo sa teraz viac zameriavaš?

„Aj keď trénujem na súťaž v severskej chôdzi (nordic walking), tak viacej behám, pretože beh je súčasťou získavania funkčnej kondície, ktorú človek naberie iba behom. Bez nej nemôže byť dobrý walker.“

„Zemiak“ v celkovom poradí prischol päťdesiatničke Danici Božovej zo Svitu, ktorá podobne ako Zimmermann a Ondrijová tiež začiatkom októbra absolvovala maratón v Košiciach. Potešením je však skalp nad pretekárkami mladšími o celú generáciu (s výnimkou celkovej víťazky Prešovčanky Dugasovej).

Podujatie bolo konané pod záštitou starostu obce Michala Kotradyho a jeho organizačnú i spoločenskú úroveň si bežci veľmi pochvaľovali. I preto sa mnohí z nich do Smižian radi vracajú, hoci počasie im často vôbec nehrá do karát.

Z výsledkov: Muži do 39 rokov (10 km): 1. Marián Zimmermann – Zimmermann running team Kluknava – 32:36 min. (celkový víťaz), 2. Andrzej Dlugosz – Poľsko – 32:43 min. (celkovo 2.), 3. Pavol Orolín – Bežecký klub Poprad – 33:45 min. (celkovo 4.), 4. Vladimír Majerčák – Harichovce – 35:21 min. (celkovo 7.), 5. Emil Henček – Sp. N. Ves – 35:35 min. (celkovo 8.), muži od 40 do 49 rokov (10 km): 1. Anatojiy Malyy – Ukrajina – 33:09 min. (celkovo 3.), 2. Štefan Sumerling – Fitnes šport Sp. N. Ves – 34:19 min. (celkovo 5.), 3. Tomáš Kamas – Sp. N. Ves, PROKE – 34:28 min. (celkovo 6.), 4. Milan Šoltýs – Bežecký klub Poprad – 38:29 min., muži od 50 do 59 rokov (10 km): 1. Ryszard Kobajlo – Poľsko – 38:05 min., 2. Peter Hritz – Šport team Hritz N. Lesná – 39:58 min., 3. Pavel Krasuľa – 1. SKI masters Ždiar – 40:33 min., 4. Milan Hrušovský – STEZ Sp. N. Ves – 40:58 min., muži od 60 rokov (10 km): 1. Zygmundt Liznicki – Poľsko – 42:28 min., 2. Viktor Kazanin – Ukrajina – 43:00 min., 3. Peter Pavol – Bystrany – 43:21 min., 4. Imrich Holečko – TDM Krompachy – 43:58 min., ženy do 34 rokov (5 km): 1. Veronika Dugasová – MARAS team Prešov – 19:48 min. (celková víťazka), 2. Lenka Kluknavská – Gelnickí bežci – 23:19 min. (medzi ženami 7.), 3. Lucia Štundová – 1. BK Sp. N. Ves – 23:58 min. (medzi ženami 9.), ženy od 35 do 49 rokov: 1. Erika Ondrijová – MTC V. Šebastová – 20:20 min. (medzi ženami 2.), 2. Zuzana Šucová – Šport team Hritz N. Lesná – 20:23 min. (medzi ženami 3.), 3. Lenka Baronová – Sp. N. Ves – 21:21 min. (medzi ženami 5.), 4. Daniela Garneková – 1. BK Sp. N. Ves – 23:19 min. (medzi ženami 6.), ženy od 50 rokov: 1. Danica Božová – Svit – 21:11 min. (celkovo 4.).

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 3. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 4. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 5. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 6. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 8. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 9. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 10. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 1. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 24 132
 2. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 20 307
 3. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 16 405
 4. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 16 339
 5. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 15 931
 6. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 15 198
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 6 825
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 6 765
 9. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 6 259
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 5 528

Téma: Beh


Neprehliadnite tiež

Na Staničnom námestí, ktoré je kľúčovým pre jeho blízkosť k autobusovej a železničnej stanici, rekonštruujú 5 nástupíšť.

Časť výtlkov v Košiciach opravili, na ďalšie sa pripravujú

Nahlásiť diery na cestách môžu aj ľudia e-mailom.

Opravy výtlkov v Košiciach sa už začali, ďalšie budú pokračovať.
Rozhovor

Vďaka knihám cestuje v čase, žiť by v nich nechcela

Michaelu Ellu Hajdukovú sprevádzajú knihy celý život.

Michaela Ella Hajduková v práci.

Drogy konzumentom predával, rodine ich dával zadarmo

Košičan si za kšefty s marihuanou a pervitínom odpyká za mrežami sedem rokov.

Ilustračné.

Výber filmov z festivalu Febiofest uvidia aj diváci pod Tatrami

Premietať sa bude v kežmarskom kine a filmovom klube Iskra.

Filmy z Febiofestu si pozrú aj diváci v Kežmarku.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop