VYSOKÉ TATRY. Jeseň vo Vysokých Tatrách sa v posledných dňoch naplno prejavila aj na sfarbení stromov.
Riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko uviedol, že farbivá, ktoré spôsobujú farebnosť listov sa v nich nachádzajú počas celého roka, avšak počas jesenných mesiacov vplyvom chladného počasia a ubúdania slnečného svetla sa chlorofyl v listoch rozkladá a odbúrava.
Vyniknú ostatné farbivá
"Vyniknúť môžu ostatné, dovtedy skryté farbivá. Najkrajšie sfarbené listy vznikajú počas chladných, slnečných dní. Keď sa ešte viac ochladí, aj žlté, červené a oranžové farbivá sa rozložia, list zhnedne a odpadne. Opadávanie listov je účinným opatrením, ako sa dreviny chránia pred nadchádzajúcou zimou," skonštatoval Majko.
Na území národného parku vo vyšších polohách v tomto roku napadol prvý sneh v čase, keď bolo na stromoch ešte veľa listov.
"Mokrá vrstva snehu poškodila niektoré konáre a polámala ich," povedal riaditeľ Správy TANAP-u s tým, že prvý sneh v podhorí nemá dlhé trvanie a príroda má ešte dostatok času pripraviť sa na zimu.

Štíty biele, podhorie farebné
Majko zároveň podotkol, že pokým sa na končiaroch Vysokých Tatier belie sneh, podhorie je už celé pestro sfarbené.
"Žlté listy briez a topoľov sa striedajú s červenými listami jarabín, oranžovo a hnedo sfarbenými bukmi a zelenými ihlicami neopadavých drevín," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš