LEVOČA. Výstavou Pocta Martinovi Martinčekovi vzdalo úctu nestorovi fotografovania 32 súčasných autorov svojimi výpoveďami prostredníctvom svojich objektívov.
Slovenské národné múzeum, Spišské múzeum v Levoči sa už niekoľko rokov venuje výstavám, na ktorých sú prezentované autorsky alebo v kurátorskom koncepte naši poprední fotografi.
V závere roka je vo výstavnej sieni levočskej historickej radnice inštalovaná unikátna výstava súčasnej fotografie, ktorá vyznamenáva mimoriadneho a svojím dielom najväčšieho slovenského umeleckého fotografa.
Fotografia ako médium
„Martin Martinček rozvinul fotografický umelecký talent na Liptove, cez fotografiu vypovedal o veľmi rýchlo miznúcej pravde a kráse liptovskej krajiny, ale aj obyčajného ľudského človečenstva. Stal sa známym prostredníctvom celovečerného dokumentárneho filmu Obrazy starého sveta, v ktorom boli nasnímané osudy starých ľudí. Téma ľudí je zachytená na fotografiách, na ktorých objavoval v jednoduchosti v nesmiernych podmienkach krásu, jadro ľudského šťastia v utrpení,“ povedala riaditeľka Spišského múzea Mária Novotná krátko pred výstavou.
Kurátorka a autorka výstavy Lucia Benická vysvetlila, do akej miery súvisí výstavná fotografia s historickými priestormi.
„Fotografia je médium staré dve storočia. Z hľadiska výziev, ktoré prináša súčasná fotografia, súčasné vizuálne trendy sa vyvíja a vychádza z koreňov, ktoré všetci dobre poznáme a ku ktorým sa vraciame.“
Nestor fotografie
Druhá paralela bola podľa kurátorky skutočnosť, že Martinček tvorí časť dejín slovenskej fotografie a je nestor, ktorý má najväčší objem publikácie na Slovensku.
„Táto výstava vychádza z reflexie toho, čo Martinček znamenal pre fotografov. Oslovili sme cez stovku ľudí, ktorí tvoria špičku súčasného slovenského fotografického ľadovca. Ten sa roztopil do 32 drobných čriepkov, ktorými je výstava odprezentovaná.“
Päť tematických okruhov
Práce autorov sú rozvité do piatich tematických okruhov.
Dokumentárnu fotografiu v tradičnom ponímaní, niekedy s nenápadnými presahmi do konceptu a experimentu, prezentujú diela fotografov Andreja Bána, Andreja Balca, Pavla Breiera, Andreja Barlu, Alana Hyžu, Daniely Kapráľovej, Martina Kollára, Martina Marenčína, Borisa Németha, Jozefa Ondzika, Jara Sýkoru a Jindru Štreita.
Ku konceptuálnemu dokumentu, príbehovosti a experimentu môžeme zaradiť práce autorov Petry Bošanskej, Petry Cepkovej, Jany Hojstričovej, Dominiky Jackuljakovej, Jakuba Janča, Martina Kleibla, Jozefa Sedláka, Ľuba Stacha a Moniky Stacho.
Osobitnú časť výstavy tvoria fotografie inscenované, hlavne z diel autorov „slovenskej novej vlny” Roba Kočana, Pavla Pechu, Mira Švolíka, Kamila Vargu a Petra Župníka.
Prepojenie s abstrakciou, výtvarným i surreálnym odkazom nájdeme v dielach Jozefa Česlu, Jana Hrnčiarika, Ruda Prekopa a Hely Šiškovej.
Manipulovaná a „čistá” krajina s odkazom na Martinčekove zobrazenie Liptova a hôr je prezentovaná v prácach dvoch autorov Martina Črepu a Vlada Eliáša.
Súčasť dialógu
„Výstava je ojedinelým projektom, ktorý spája zdanlivo nezlučiteľné pri bohatom autorskom zastúpení. Napriek tomu sa stávame súčasťou tvorivého dialógu medzi minulosťou a prítomnosťou v ucelených tematických okruhoch, prepojených unikátnymi fotografickými dielami,“ uzavrela Benická.
Výstava je sprístupnená do 29. januára 2017.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš