SLOVENSKÝ RAJ. Hlavným dôvodom sezónneho uzatvorenia rokliny Kyseľ je ochrana prírody a vzácnych druhov živočíchov, ktoré potrebujú pokoj na rozmnožovanie. Na jar v tejto lokalite hniezdia vzácne druhy dravých vtákov.
Kedysi najnavštevovanejšiu časť Slovenského raja sprístupnili po 40 rokoch od ničivého požiaru v polovici tohto augusta.
Podľa počtu predaných vstupeniek sa počet návštevníkov pohyboval za necelé tri mesiace na hranici piatich tisícok.
„Zaznamenali sme veľký záujem zo strany turistov, ktorí chceli vidieť po štyroch desiatkach rokov nedotknutú prírodu. Ferrata prilákala aj vyznávačov turistiky, ktorí spoznávali národný park po prvý raz,“ povedal strážca Národného parku Slovenský raj Ľuboš Cibula.

Za vstup pokuta
Na zákaz vstupu na ferattu upozorňuje osadená reťaz s informačnou tabuľkou na začiatku rokliny Kyseľ. Ďalšie tabule sú umiestnené na hlavných vstupoch do národného parku ako je Čingov či Hrabušice.
„Žiadame návštevníkov, aby rešpektovali sezónnu uzáveru. Vstup je zakázaný aj z hľadiska bezpečnosti, keďže roklina v zime zamŕza a hrozí úraz na klzkých zariadeniach. Voči nedisciplinovaným turistom budeme postupovať nekompromisne a uložíme im pokutu 66 eur,“ upozorňuje Cibula.
Ferrata je jediným chodníkom v Slovenskom raji, ktorý je sprístupnený len v období od 15. júna do 31. októbra.
Od začiatku novembra do 31. mája platí v národnom parku aj zákaz splavovania rieky Hornád.
Počas hlavnej turistickej sezóny navštívilo Slovenský raj vyše 400-tisíc nadšencov turistiky.
Okrem domácich sem zavítali aj Česi, Poliaci, Maďari, ale i ďalšia medzinárodná klientela.
Medzi najnavštevovanejšie turistické trasy patrila už tradične Suchá Belá a Prielom Hornádu. Do popredia záujmu sa dostáva aj roklina Kyseľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš