SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Výstava Najkrajšie kalendáre a knihy Slovenska ponúka bohatú zbierku prác autorov z celého Slovenska. Dominujú na nej regionálni umelci.
„Kedy si začali ľudia uvedomovať čas nevieme. Ale keď sa vrátime proti toku času až do najstaršej doby ľudskej spoločnosti zistíme, že rozdelenie času vnímali ako dar. Základom boli deň a noc, slnko a mesiac. Za dve tisícročia sa čas vyratúval rôzne a tomu boli s vývojom ľudstva prispôsobené aj kalendáre,“ týmito slovami otvárala expozíciu v priestoroch Multifunkčného baníckeho a energetického centra v Spišskej Novej Vsi kurátorka výstavy Dana Rosová.
Najvyššie ocenenia
Obsahom výstavy okrem iného bolo predstaviť víťazné diela v celoslovenskej súťaži o najkrajší tohtoročný kalendár a najkrajšiu knihu v uplynulom roku v jednotlivých kategóriách.
Porota zložená z členov Klubu fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov priradila tohto roku Spišskej Novej Vsi v súťaži kalendárov tri ceny.
V kategórii mestá získala samospráva prvé a tretie miesto, prvú priečku obsadila aj s jednolistovým kalendárom. Monografia Spišská Nová Ves bola vyhlásená za najkrajšiu knihu roka 2015.
„Kalendáre sú postavené na ozajstnej tvorivosti a nápadoch ľudí. Spišská Nová Ves vedie prím na Slovensku v kvalite spracovaných kalendárov. V tomto regióne máme odborníkov znalých svojho remesla, ktorých prácu môžeme obdivovať na stránkach jednotlivých kalendárov. Svedčí o tom skutočnosť, že dvanásť kalendárov z regionálnej dielne získalo za posledných šesť rokov najlepšie hodnotenia,“ doplnila kurátorka.
Patria medzi ne Emil Labaj, Peter Švec, Ladislav Jakubčo, Alexander a Ladislav Jirouškovci, Kazimír Štubňa a ďalší.
Kalendáre staré i nové
Vo výstavnej miestnosti môžu návštevníci obdivovať kalendáre rôzneho obsahu, ktoré vychádzali na Slovensku v posledných rokoch.
Zastúpené sú mestá, národné parky, obce, regióny, tradície, múzeá, reprodukcie diel známych umelcov.
Pre porovnanie medzi historickými exponátmi sú kalendáre Svätovojtešský Pútnik z rokov 1910 až 1914 a kalendárik s cestovným vlakovým poriadkom z roku 1932.
Pre spomienku na slepého slovenského šíriteľa vzdelania a propagátora čítania sú vystavené kalendáre tlačené v Braillovom písme zo Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.
Propagácia regiónu
Primátor mesta Ján Volný (Smer) kladne zhodnotil prezentáciu jednotlivých slovenských autorov zachytených v kalendároch.
„Pri prehliadke som mal dojem, ako keby Spiš zaberal tretinu Slovenska z pohľadu ocenených kalendárov, čo ma úprimne teší. Som rád, že tu máme toľko tvorivých ľudí, ktorý dokážu umelecky zobraziť prírodu a historické krásy Spiša. Aj takýmto spôsobom propagujeme náš región, ktorý má čo ponúknuť.“
Záznam života
„Každý kalendár je seriál na pokračovanie. Presne zaznamenáva určitú časť nášho života. Ale ten najvzácnejší je ten, ktorý máme vo vlastnej hlave. Ten, ktorý sa spája s narodením i úmrtím našich blízkych, so všetkými udalosťami, ktoré sa nám vrývajú do pamäti. Strážme si tie kalendáre, pretože kalendár je predovšetkým o rodine,“ povedal na vernisáži Ján Melich zo Slovenského technického múzea z Košíc.
Výstava, ktorú zorganizovalo mesto Spišská Nová Ves, Slovenské technické múzeum Košice a Banícky spolok Spiš, potrvá v Multicentre do 25. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš