LEVOČA. Osemnástym ročníkom Dní Mateja Hrebendu si v Levoči pripomenú Medzinárodný deň nevidiacich, ktorý pripadá na 13. novembra. Trojdňová celoslovenská prehliadka recitátorov a literárnych tvorcov so zrakovým postihnutím štartuje už dnes.
„Cieľom tohto sviatku umeleckého slova nevidiacich a slabozrakých je povzbudiť ľudí so zrakovým postihnutím, ktorí majú vzťah k literárnej tvorbe a prednesu, vyjadriť svoje myšlienky či pocity prostredníctvom vlastnej tvorby, ale aj naplniť sa umeleckým prednesom či už jednotlivcov alebo v predstavení hlasového divadla,“ vysvetlila Dušana Blašková, PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), ktorá podujatie organizuje.
Súťažná prehliadka chce podľa jej slov ukázať, že ani zrakovo postihnutým nechýba kreativita a môžu sa uplatniť aj ako spisovatelia alebo redaktori.
Každé dva roky
Dni Mateja Hrebendu organizuje ÚNSS každé dva roky.
„V tomto ročníku sa do autorskej súťaže prihlásilo niekoľko zrakovo postihnutých, ktorí skúšajú svoje šťastie vo viacerých kategóriách. V kategórii poézia zabojujú traja, v próze siedmi a svoje aforizmy a epigramy prihlásil jeden účastník. Vypočujeme si troch detských a sedem dospelých recitátorov poézie, štyroch detských a päť dospelých interpretov prózy a budeme mať možnosť pokochať sa na vystúpení dvoch hlasových divadiel,“ informovala Blašková.
Podujatie nesie názov po nevidiacom hymnológovi, distribútorovi kalendárov a kníh, autorovi príležitostných veršov a milovníkovi literatúry Matejovi Hrebendovi (1796-1880), ktorého 220. výročia narodenia si tento rok pripomíname.
„Matej Hrebenda sa narodil ako slabozraký, no už v pätnástich rokoch nedokázal sám čítať. Na svojich púťach s kapsou plnou kníh chodil krajinou najskôr sám, neskôr s pomocou mendíkov, služobných pomocníkov. Po celý život podporoval vzdelanie a literatúru, všetky svoje prostriedky venoval lýceám, školám a Matici slovenskej. Jeho potulky s takzvanou nošou (batoh, red.) plnou svetla, vzbudzovali obdiv u viacerých významných osobností,“ pripomenula osobnosť literatúry Blašková.
Bohatý program
Hrebendove dni potrvajú v Levoči až do nedele 13. novembra. Súčasťou umeleckej prehliadky budú tvorivé dielne, seminár k autorskej tvorbe či návšteva Izby Mateja Hrebendu v Slovenskej knižnici pre nevidiacich v Levoči.
Počas slávnostného galavečera Dní Mateja Hrebendu, ktorý sa uskutoční v sobotu 12. novembra o 19:00 v Mestskom divadle v Levoči, vystúpia najúspešnejší účastníci prehliadky a kabaret Pánska jazda.
Má 4 200 členov
Medzinárodný deň nevidiacich si verejnosť pripomína každoročne 13. novembra, a to na počesť Valentina Haüya, francúzskeho priekopníka systematického vzdelávania nevidiacich. Ten v roku 1784 založil v Paríži prvú školu pre nevidiacich, kde neskôr získal vzdelanie aj Louis Braille (1809-1852), vynálezca slepeckého písma.
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má takmer 4 200 členov združených v 65 základných organizáciách.
Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš