SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Slovenské technické múzeum (STM) pripravilo v expozícii História baníctva na Spiši v Spišskej Novej Vsi pre svojich návštevníkov výstavu 12 patrónov, ktorou chce poukázať na ich význam pre jednotlivé múzejné technické odbory.
Výstava formou stredovekých oltárnych triptychov v súčasnej grafickej úprave sprostredkúva napr. archanjela Gabriela ako patróna telekomunikácií, sv. Izidora ako ochrancu internetu a užívateľov PC alebo sv. Vavrinca Rímskeho ako patróna tlačiarov, knihovníkov a archivárov.
Oblasti ich patrónstva sú prezentované kolekciou artefaktov z vybraných zbierok technických a vedných odborov, ktorých vývoj STM dokumentuje.
O patrónoch po prvý raz
"Časť exponátov viažucich sa k téme patrónov je prezentovaná na tejto výstave prvýkrát," vysvetlila spoluautorka scenára výstavy Viera Tillová.
Dôvod na prijatie za patróna určitého remesla poskytli v minulosti legendy zo života významných osobností kresťanskej histórie, ich osobné vlastnosti, alebo vynikajúce remeselnícke výrobky či pracovné nástroje.
Svojich ochrancov si volili remeselnícke cechy, spolky, zobrazovali ich na erboch, zástavách, pečatiach a zvolávacích tabuľkách.
Medzi tých známejších patrí aj sv. Barbora, patrónka baníctva.
"Jej pobyt v uzavretom priestore ju symbolicky spája s baníctvom. Tak, ako bola ona uväznená vo veži postavenej zo skál, tak boli baníci uzavretí v bani, v priestore vnútri zeme," priblížila Tillová s tým, že veža, ktorú sv. Barbora na niektorých zobrazeniach drží, je aj symbolom metalurgickej pece.
Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 31. januára 2017, je kolekcia fotografií Miloša Greisela z regiónu východného Slovenska s tematikou a motívom zasvätenia patrónov, ktorí sú na výstave zastúpení v sakrálnej architektúre, vo výtvarných a sochárskych artefaktoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš