SPIŠSKÁ BELÁ. Mesto Spišská Belá uvažuje o zavedení participatívneho rozpočtu, teda o prerozdelení časti mestských financií by tak mohli rozhodnúť priamo obyvatelia mesta.
„Cieľom tohto zámeru je dať možnosť obyvateľom mesta prerozdeliť aspoň časť peňazí z rozpočtu mesta na realizáciu dobrého nápadu či myšlienky vo forme malých projektov. Zároveň je to aj spôsob, ako získať prehľad o niektorých potrebách obyvateľov nášho mesta,“ informoval primátor mesta Štefan Bieľak.
Podľa jeho slov by takto mohli v rozpočte mesta na budúci rok vyčleniť na projekty participatívneho rozpočtu 10-tisíc eur.
Podľa návrhu by na jeden projekt mohli poskytnúť minimálne 500 eur a maximálne dvetisíc eur.
Niekde to už funguje
Takýto prístup už funguje vo viacerých samosprávach na Slovensku, podľa Bieľaka umožňuje budovať lepší vzťah k svojmu mestu i okoliu a podieľať sa na realizácii niektorých aktivít.
„Obyvatelia tak môžu urobiť niečo pre seba i svoje okolie, byť aktívnymi nielen v slovách, ale aj v skutkoch, nielen kritizovať,“ uviedol.
Aj projekt či nápad, ktorý napríklad nedostane podporu, môže byť podľa jeho slov impulzom pre mesto, aby ho zrealizovalo ono samo.
„Projekty sa môžu týkať rôznych oblastí, ktoré určí mesto vo výzve, môže to byť šport, kultúra a umenie, mládež, vzdelávanie, verejné priestory, životné prostredie, prípadne iné oblasti,“ vysvetlil Bieľak.
Mesto by takýmto spôsobom mohlo pomôcť neziskovým organizáciám, občianskym združeniam so sídlom v Spišskej Belej, ale aj neformálnej skupine obyvateľov a jednotlivcom s trvalým pobytom v meste.
Podľa primátora už k tvorbe občianskeho, teda participatívneho rozpočtu, pristúpila aj Bratislava, Trnava, Banská Bystrica, Piešťany či Liptovský Mikuláš.
Aký bude postup
Ak mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 21. novembra schváli tento zámer, mesto zverejní verejnú výzvu na zasielanie návrhov a projektov na naplnenie tohto participatívneho rozpočtu.
„Projekty bude možné zaslať prostredníctvom oficiálneho formulára, ktorý bude zverejnený na internetovej stránke mesta, pričom okrem krátkeho popisu návrhu bude potrebné uviesť lokalitu, v ktorej sa daný projekt uskutoční a aký je jeho očakávaný prínos z hľadiska rozvoja, zvyšovania kvality života,“ informoval primátor.
Projekty posúdi mestské zastupiteľstvo na základe odporúčania hodnotiacej komisie a následne sa predložia na verejné hlasovanie všetkým obyvateľom mesta.
Tie, ktoré získajú najvyššiu podporu, budú zapracované do prípadnej zmeny rozpočtu mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš