SPIŠSKÁ BELÁ. Zádušnou svätou omšou, ale aj aktom kladenia kvetov k pamätníku obetí zločinov komunizmu si vo štvrtok v Spišskej Belej pripomenú Deň boja za slobodu a demokraciu.
„Hoci bola sloboda 17. novembrom vybojovaná, slobodu si treba ďalej pestovať, opatrovať ju a to nie je také jednoduché,“ poznamenala Mariana Mačáková, členka Konfederácie politických väzňov Slovenska, ktorá podujatie v spolupráci s mestom organizuje.
Pôjde o pietnu spomienku na politických väzňov komunizmu a všetkých, ktorí položili svoje životy v boji za slobodu i slobodné vierovyznanie. Jej začiatok je naplánovaný na 14:00 na mestskom cintoríne.
Míting zorganizovali Košičania
„Tu, v Spišskej Belej, v tomto malom mestečku, sa 17. novembra 1989 nekonalo nič mimoriadne. Pamätám si však na to, že na vrátnicu nášho závodu, pracovali sme tam pre tabakový priemysel, prišli študenti, vysokoškoláci z Košíc, a tí zorganizovali v priestoroch nášho závodu míting,“ zaspomínala si na 17. november Mačáková.
Všetky udalosti sa k nim následne dostávali cez médiá. Po novembri sa podľa jej slov zmenilo veľa.
„Dostali sme slobodu vierovyznania, slobodu tlače a prejavu, možnosť vycestovania, myslím si, že toho bolo veľa,“ uviedla.
Slová o tom, ako sa žilo v čase komunizmu ľahšie, bolo viac práce a podobne, však počúva v regióne často
. „Práca, to sú vlastne ekonomicko-politické podmienky, ktoré ovplyvňujú tí, ktorí idú do volieb. Pozrime sa len na percento voličov, aj to o čomsi hovorí. Mladí sa dnes síce ozývajú, nejdú však voliť,“ poznamenala pamätníčka novembrových udalostí.
Obdobie pred 17. novembrom 1989 považuje Mačáková za veľmi smutnú a krutú históriu prenasledovaných a väznených, pripomína aj vykonštruované procesy s odporcami režimu.
Tak, ako sa mladým odporúča navštevovať koncentračné tábory, tak by podľa Mačákovej mali navštevovať aj Jáchymov, kde sa v minulosti nachádzali pracovné tábory pre politických väzňov.
„Sú tam múzeá, aj baňa, kde väzni ťažili uránovú rudu, rovnako aj ďalšie miesta, kde museli pracovať a žiť,“ uviedla.
Tento pracovný tábor podľa jej slov zažilo aj mnoho spoluobčanov z jej okolia, ako aj členovia antikomunistickej kresťanskej organizácie Biela légia.
„Pozatvárali ich preto, že v 50. rokoch minulého storočia spolupracovali s kňazmi, niektorí pritom nemali ani 18 rokov a skončili v Jáchymove,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš