Levočan ERNEST RUSNÁK (61) podniká v cestovnom ruchu. Takmer od začiatku stál pri zrode Gotickej cesty. V súčasnosti hovorí o zašlej sláve jedného z najlepších projektov cestovného ruchu na Slovensku, ktorý predstavuje pamiatky Spiša a Gemera. Otvorene kritizuje nezáujem zo strany príslušných samospráv a štátnej správy.
Ako vznikla táto ojedinelá myšlienka na Slovensku?
„Pamiatky a príroda Spiša a Gemera patria medzi najbohatšie regióny Slovenska. V roku 1995 v rámci podporného programu Spolkovej republiky Nemecko na zriadenie podnikateľských štruktúr v krajinách východnej a strednej Európy vyslovilo Slovensko požiadavku na poskytnutie poradenských aktivít aj v oblasti cestovného ruchu. Nie náhodou bola vybraná oblasť Spiša a Gemera ako jeden celok, ktorý zaberá plochu viac ako 16 percent územia Slovenska. V čase, keď sa projekt začal rozvíjať, išlo o okresy Spišská Nová Ves a Rožňava. Týmto sa začala spolupráca oboch regiónov. Samotnú pomoc v rokoch 1995 – 1998 zabezpečovala prostredníctvom nemeckej banky Deutsche Ausgleichsbank v Bonne firma Dr. Götz und Partner GmbH z Baden-Badenu. Od roku 1998 do konca roka 2001 sa projekt zabezpečoval prostredníctvom banky Kreditanstalt für Wiederaufbau a realizovala ho nemecká firma GRF Eppstein.“
Aké boli ďalšie kroky príprav?
„V rokoch 1995 a 1996, teda na začiatku programu, sme urobili prieskum z hľadiska možnosti rozvoja cestovného ruchu v danej oblasti. Následne sme spracovali koncepciu. Jeden z výsledkov bol aj návrh vytvorenia kultúrno-historickej cesty, ktorá dostala názov Gotická cesta. Podstata názvu bola, že najviac pamiatok a aj najvýznamnejšie pochádzajú z obdobia gotiky. Pri tvorbe Gotickej cesty sa vychádzalo z nemeckých skúseností. Na území SRN bolo v tomto období už niekoľko takýchto kultúrno-tematických ciest. Spomeniem aspoň Románsku cestu, Sklennú cestu či Cisársko-kráľovskú cestu. Naša Gotická cesta spojila do jedného okruhu najvýznamnejšie pamiatky na Spiši a Gemeri. Vytvoril sa takto okruh dlhý 280 kilometrov. Na konci roka 1997 a začiatkom roka 1998 sme ho vyznačili informačnými tabuľami na hnedom podklade. Každá tabuľa obsahovala na ľavej strane logo cesty, ktorým bol lomený gotický oblúk. Základ boli tabule informujúce o smere cesty. Tie boli osadzované na križovatkách ciest. Pred vstupom do mesta alebo obce boli tabule doplnené názvoslovnými tabuľami. Tie informovali o danej pamiatke, ktorá sa v uvedenom mieste nachádza (mestská pamiatková rezervácia, pamiatková zóna, kostol, hrad, kaštieľ, kaplnka, múzeum a podobne).“
V začiatkoch mala Gotická cesta veľký ohlas. Svedčí o tom aj záujem iných samospráv o rozšírenie do okresov, pod ktoré spadali.
„Presne tak. Vyznačenie okruhu malo spočiatku veľký prínos pre rozvoj cestovného ruchu nielen v uvedenom regióne, ale aj na Slovensku. To, že to bola prvá kultúrno-historická cesta na Slovensku a v súčasnosti pravdepodobne jedna z dvoch na Slovensku, ktoré sú aj označené tabuľami, malo veľký a kladný ohlas aj medzi slovenskými ústrednými orgánmi cestovného ruchu. Okamžite ako sme skončili práce na značení v roku 1998, začali nás oslovovať zástupcovia zvyšných okresov na Spiši (Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa) a na Gemeri zástupcovia okresu Rimavská Sobota s požiadavkou, aby sa Gotická cesta rozšírila aj na ich územie.“
Došlo k vzájomnej dohode?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš