SPIš. Sezóna chrípkových vírusov prichádza zvyčajne s prvým chladom, no mnohí túto chorobu neberú veľmi vážne. Svetové štatistiky pritom hovoria, že pri dopravných nehodách zomrie o dve tretiny menej ľudí ako na následky chrípky.
Pozreli sme sa na to, ako sa ľudia liečili v minulosti a poradíme vám čo urobiť, aby vás chrípka obišla.
Náhly nástup choroby
Neliečite sa, ale prechodíte chrípku? Nerobíte dobre. Podceňovať toto vírusové ochorenie sa nevypláca.
„Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom chrípky. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 – 40 stupňov. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa,“ vysvetľuje hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi Renáta Hudáková.
Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky do piatich dní odznejú.
Úplné uzdravenie obvykle nastáva až do štyroch týždňov od prvých príznakov.
Chrípková sezóna
Chrípkovou sezónou sa podľa regionálnej hygieničky označuje obdobie od októbra do konca apríla, ktoré je v našej zemepisnej šírke charakteristické zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení.
„Medzi akútne respiračné ochorenia patria ochorenia ako nádcha, angína, zápal prínosných dutín, hrtana, hltana, priedušiek, priedušnice a zápal pľúc. Môžu prebiehať aj ako bezpríznakové ochorenia, cez ľahké prechladnutie až po ťažké alebo komplikované ochorenia s postihnutím ucha, oka, nervovej sústavy alebo tráviacej sústavy. Akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky, sa prenášajú vdýchnutím vzduchu, ktorý je kontaminovaný pôvodcom ochorenia (najčastejšie vírus alebo baktéria). Môžu sa prenášať aj priamym kontaktom s infikovanou osobou a nepriamym prenosom kontaminovanými rukami a predmetmi dennej potreby.“
Riziká nákazy
Počas chrípkovej sezóny je dôležité primerané obliekanie. Riziko nákazy znižuje časté a účinné vetranie, najmä v škôlkach, školách a na pracoviskách.
Je vhodné vyhýbať sa uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí (kiná, divadlá, koncerty).
Potrebné je vyhnúť sa kontaktu s chorými osobami. Niektoré odporúčania zahŕňajú aj obmedzenie podávania rúk počas chrípkovej sezóny.
Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk (po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa) vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania.
Očkovanie ako ochrana
Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je každoročné očkovanie.
„Princípom očkovania je tvorba ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia na chrípku, prípade zmierňujú jeho priebeh a znižujú riziko komplikácií a úmrtia. Vakcína proti chrípke nechráni pred všetkými akútnymi respiračnými infekciami, ale poskytne spoľahlivú ochranu pred tými vírusmi chrípky, ktorých antigény sa nachádzajú v očkovacej látke pre danú chrípkovú sezónu,“ vysvetľuje regionálna hygienička.
Najvhodnejšie október a november
Predchádzajúca chrípková sezóna 2015/16 bola relatívne mierna, napriek tomu bolo zaznamenaných päť úmrtí v súvislosti s potvrdeným vírusom chrípky typu A(H1)pdm09.
„Išlo o osoby so závažným chronickým ochorením srdca a ciev, pľúc alebo s metabolickým ochorením.“
Najvhodnejším časom na očkovanie sú mesiace október a november. Možno očkovať aj v ďalších zimných mesiacoch, dokonca aj v čase zvýšenej aktivity chrípky.
Očkovaná osoba však môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky, čo trvá približne 10 až 14 dní.
Očkovanie je dôležité predovšetkým pre osoby vo zvýšenom riziku závažných komplikácií chrípky, osoby, ktoré žijú v domácnosti s vysokorizikovými osobami alebo sa o takéto osoby starajú.
Ako sa liečili v minulosti
V minulosti ľudia používali na liečenie metódy, ktorým naplno dôverovali. Verili, že ľudia, ktorí mali horúčky, trpeli šialenosťou.
Ako liek na to odporúčali časté podávanie klystíra alebo vo vode uvarené kuracie lajno a raky, ktoré potom vysušené rozbili na prášok a dávali to užívať chorým.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš