SPIŠ. Dokopy 60 kilometrov cyklistických trás a infraštruktúra pre cyklistov by mali pribudnúť počas najbližších dvoch rokov na slovenskej a poľskej strane Tatier.
Deväť poľských a slovenských samospráv a Európske zoskupenie územnej spolupráce Tatry vo štvrtok 24. novembra podpísalo partnerskú zmluvu, ktorou oficiálne otvorili vlajkový projekt spojený s realizáciou druhej etapy Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier.
Ten bol schválený v rámci cezhraničného programu Interreg V pre roky 2014 až 2020.
„Na slovenskej strane budú partneri pokračovať vo výstavbe cyklistických trás od Ždiaru v smere na Tatranskú Kotlinu a Spišskú Belú ďalej do Kežmarku. Okrem toho na Slovensku vzniknú ďalšie úseky Cesty okolo Tatier v Liptovskom Mikuláši, Trstenej a úsek Hniezdne – Stará Ľubovňa. To znamená, že partneri doplnia a napoja jednotlivé úseky cesty, ktoré boli vybudované v predchádzajúcom období,“ informovala v piatok Radoslava Krafčíková, poverená zastupovaním riadenia kancelárie Združenia Euroregión Tatry.
Všetky cyklistické trasy budú realizované na samostatných cestách pre cyklistov, väčšinou s asfaltovým povrchom, ako to bolo v prípade prvej etapy Cesty okolo Tatier.
„Tie umožnia bezpečnú jazdu na bicykli po pohraničí a spoznávanie miest s jedinečnými historickými, kultúrnymi a prírodnými hodnotami,“ skonštatovala Krafčíková.
Pribudne aj infraštruktúra
Partneri projektu sa podľa jej slov postarali aj o zabezpečenie doplnkovej infraštruktúry, ktorá bude slúžiť cyklistom.
„Vybuduje sa 15 odpočívadiel s vybavením, stojany na bicykle, samoobslužné servisné stojany. V poľskom Nowom Targu, v mieste spojenia prvej a druhej etapy Cesty okolo Tatier, bude pri železničnej stanici vybudované bezplatné parkovisko pre cyklistov typu „park and ride“ (zaparkuj a choď),“ dodala.
S realizáciou investičných aktivít vo výške šesť miliónov eur sa začne na jar budúceho roka, ukončené by mali byť na jeseň 2018.
Na vlajkovom projekte spolupracuje deväť poľských samospráv a päť slovenských, ide o mestá Kežmarok, Spišskú Belú, Liptovský Mikuláš, Starú Ľubovňu a Trstenú.
Vedúcim partnerom a inštitúciou, ktorá bude zodpovedná za koordináciu a riadenie projektu, je Európske zoskupenie územnej spolupráce Tatry, ktorého zakladateľmi sú na poľskej strane Zväzok Euroregión „Tatry“ so sídlom v Nowom Targu a na slovenskej strane Združenie Euroregión Tatry so sídlom v Kežmarku.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
V rokoch 2014 a 2015 vzniklo približne 100 kilometrov cyklistických trás v rámci prvej etapy Cesty okolo Tatier, vybudovať sa ich podarilo prostredníctvom 13 partnerov v Programe cezhraničnej spolupráce PL – SK 2007 – 2013.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš